Buriny nie sú jediným problémom našich záhrad. Rovnako dobre a rýchlo sa rozmnožujú a škodia našej úrode aj hlodavce. Nájsť vhodný spôsob ochrany pred takouto devastáciou, nie je jednoduché.

My vás ale presvedčíme o pravom opaku tým, že si predstavíme správne a tie najúčinnejšie prípravky proti burinám a hlodavcom, vďaka ktorým bude celý váš skleník alebo záhrada v bezpečí.

Predmet záujmu veľkého počtu ľudí

Buriny sú voľne rastúce rastliny, ktoré nájdete vo všetkých zemepisných šírkach. Poľnohospodárom, ale aj bežným ľuďom však spôsobujú zvláštne problémy, pretože znečisťujú výsadbu a rast poľnohospodárskych plodín. Ich odstránenie je preto predmetom záujmu veľkého počtu ľudí, ktorí si chcú dopestovať svoju vlastnú úrodu.

Vyrovnať sa s burinou tradičnými metódami nie je ale jednoduché. Existuje viac ako stotisíc druhov burín, pričom každá jedna z nich má svoje špeciálne a neuveriteľné adaptačné mechanizmy. Tvoria veľké množstvo semien s takmer stopercentným cyklickým klíčením, vďaka ktorému sa rýchlo šíria rôznymi spôsobmi.

Nepríjemné na tom celom je, že plodinám aj rastlinám odoberajú vodu, svetlo i živiny a samé o sebe nie sú na úžitok. Pokiaľ preto budete ich prítomnosť vo vašej záhrade dlhodobo a z rôznych dôvodov podceňovať, vaša úroda môže byť aj do budúcna a na dlhé roky ohrozená.

Stačí jeden správny prípravok proti burinám

Všetci by sa buriny pre jej spomínané „dokonalé schopnosti“ najradšej zbavili raz a navždy, čo nie je ale vždy a vzhľadom na jej rozmanitosť možné. Úspech vám zaručí jedine správny prípravok proti burinám, s ktorým ušetríte veľa času aj peňazí.

Konkrétne to môžu byť napríklad herbicídy, ktoré burinu veľmi dobre ničia a odstraňujú. Sú to ale väčšinou chemikálie, ktorých používanie si vyžaduje kompetentný prístup, pretože spolu s burinou môžete prísť o celú kultúru výsadby a poškodiť okolie i prostredie prírody. Voľba totálneho alebo selektívneho herbicídu by preto mala byť založená na menšej analýze okolia a spôsobe aplikácie.

Vyskúšajte najlepšie prípravky v boji proti hlodavcom

Burina ale nie je jediný neželaný hosť na našej záhrade. Aj hlodavce rovnako dobre a rýchlo škodia celej úrode. Na ich odstránenie môžete použiť niekoľko metód.

Rôzne pasce, deratizačné stanice alebo akustické plašiče. Tieto univerzálne a profesionálne prípravky proti hlodavcom spôsobujú rýchle odplašenie a zaisťujú možnosť ich humánneho odstránenia z vašej záhrady.

Ak by ste chceli skúsiť niečo ľudovejšie, odporúčame vám zamerať sa na arómy. Práve vôňa na vašej záhrade môže pomôcť hlodavcov a škodcov odplašiť svojím špecifickým zápachom.

Napríklad postrek stromov mätovým olejom, ktorého vôňu hlodavce tolerujú veľmi zle. Ak práve nemáte po ruke esenciálny olej, môžete v blízkosti vysadiť bylinky, ktoré zároveň využijete aj pre osobnú potrebu. Rovnako dobre by mohla zabrať a hlodavcov odplašiť aj výrazná vôňa vysadenej cibule v blízkosti ohrozených rastlín a plodín.

Korene bazy čiernej zasa vylučujú kyselinu kyanovodíkovú. Rastlina je tak pre cicavce často stredne toxická, a tam, kde rastie, sa malé hlodavce nevyskytujú.

Záleží ale na vás a možnostiach, ktorými disponujete. V žiadnom prípade ale nedovoľte neželaným návštevám, bez ohľadu na to, koľko nôh majú :-), aby vám zničili úrodu a zdevastovali celú záhradu.