Prelom septembra a októbra 2016 bude pre Bábkové divadlo na Rázcestí, Banskú Bystricu a celý Banskobystrický kraj výnimočný.

Bábkarská Bystrica TOUR_2016Od 30. septembra do 4. októbra sa uskutoční jubilejný, 20. ročník najväčšieho sviatku bábkového divadla pre deti a dospelých na Slovensku – Bábkarská Bystrica TOUR 2016. Divadelné šapito, tradične situované v parku pod Pamätníkom SNP, však už od 9. septembra ožije jedinečnou výstavou Bábkové divadelné panoptikum. Interaktívna mozaika bábok, scén, kostýmov a divadelných kuriozít zapožičaných z piatich kamenných bábkových divadiel na Slovensku ako aj z Múzea hračiek a bábkarských kultúr v Modrom Kameni, nadväzuje na úspešnú výstavu Imaginárium, ktorú počas 19. ročníka Bábkarskej Bystrice, navštívilo viac než 1700 návštevníkov a návštevníčok. Vernisáž výstavy Bábkové divadelné panoptikum sa uskutoční 9. augusta o 14. hod.

Výstavným priestorom festivalu sa okrem divadelného šapita stane aj galéria v priestoroch Štátnej vedeckej knižnice (ŠVK). Výstava Bábkarská Bystrica – festival všetkých veľkostí reflektuje dvadsať ročníkov bábkového divadelného festivalu, ktorý sa v Banskej Bystrici koná od roku 1977. Výstavu organizuje Bábkové divadlo na Rázcestí (BDNR) v spolupráci s ŠVK v Banskej Bystrici.

BDNR_Tienove divadlo pani OfelieSeptembrový prológ v divadelnom šapite pokračuje zážitkovou rodinnou púťou do sveta rozprávok. Familiárium je špecifický druh divadelného predstavenia, v ktorom si rodičia a deti navzájom hrajú známe rozprávkové príbehy. Inovatívny projekt, živá hra s rozprávkami pre publikum od 3 do 99 rokov, je novinkou v divadelnej tvorbe BDNR. Premiéra Familiária sa uskutoční 17. septembra o 10. a 16. hod. pred divadelným stanom.

Pre kreatívnych súťaživcov a súťaživkyne sú v programe festivalového prológu pripravené Divadelné záhad/y/anky. Zábavný rodinný kvíz v atraktívnom prostredí divadelného šapita je tematicky venovaný otázkam z oblasti divadelného bábkového umenia. Súťažiť sa bude 18. a 25. septembra o 16. hod. (Svoj tím môžete prihlásiť na telefónnom čísle 0907 807 999 alebo prostredníctvom mailu bdnr@bdnr.sk.)

Absolútnou novinkou festivalu je kočovný, regionálny impulz Festival TOUR 2016. Počas 40-ročnej histórie sa festival konal vždy na území mesta Banská Bystrica. Tento ročník sa festivalové dianie prenesie aj do mestečiek a obcí Banskobystrického samosprávneho kraja, každý deň počas Prvého aj Druhého impulzu, pod heslom: Festival, vezmi svojich umelcov a umelkyne k deťom v našich obciach! Konkrétne festival navštívi Ostrý Grúň, Divín, Ladomerskú Viesku, Braväcovo, Hriňovú a Modrý Kameň.

Divadlo Palárika Malý princHlavný program jubilejného ročníka Bábkarskej Bystrice je pestrý a bohatý, zložený z 21 predstavení, 17 súborov zo siedmich krajín sveta (Slovensko, Česko, Poľsko, Maďarsko, Nemecko, Taliansko, Izrael), venovaný divákom a diváčkam všetkých vekových kategórií od batoliat, cez tínedžerov až po dospelé publikum. Historicky po prvýkrát na festivale vystúpi súbor z Nemecka. Po prvýkrát sa v programe pre dospelé publikum predstavia hostia z Talianska a Izraela. V rámci sprievodných podujatí sa návštevníci festivalu môžu tešiť na krst jedinečnej publikácie venovanej dvadsaťročnej histórii festivalu Bábkarská Bystrica, festival všetkých veľkostí. Na medzinárodnej konferencie Umenie na periférii vystúpia prednášajúci a prednášajúce zo Slovenska, Česka, Talianska, Fínska a Nemecka. Nebudú chýbať ani tradičné diskusie o predstaveniach, udeľovanie cien detskej poroty a iné festivalové zážitky.

Viac informácií o hlavnom a sprievodnom programe festivalu nájdete na jeho webovej stránke alebo na FB Bábkového divadla na Rázcestí.