Už sa to zase blíži! Čas odpratávania napadaného snehu, zoškrabávanie zľadovatených skiel a niekedy aj nekonečne dlhé štartovanie. Ako pripraviť vaše auto na zimu čo najlepšie, aby vám jazda v zasneženej krajine robila len radosť?

Základom sú pneumatiky

Sezónnu výmenu pneumatík nikdy nepodceňujte. Často ju odkladáme až na poslednú chvíľu a autoservisy potom nemajú voľné termíny. Iba správne zvolené pneumatiky zaistia dostatočnú priľnavosť aj na zasneženej vozovke.

Tip: Na pneumatike hľadajte symbol snehovej vločky, ktorá značí, že výrobok prešiel špecifickými testami pre zimné obdobie. Pre ešte drsnejšie podmienky je vhodné označenie so symbolom hôr a vločky.

Zákerná korózia

Auto je čiastočne chránené pred vonkajšími vplyvmi už od výroby, pokiaľ ale chcete, aby vám vydržalo dlhé roky, odporúčame sa zamerať na prevenciu. Ako na to? Hlavne v období solenia ciest nezabudnite vozidlo aspoň raz za mesiac dôkladne umyť. V autoservise si povedzte o aplikácii antikorózneho prípravku na podvozok, vďaka ktorému bude stroj odolnejší.

Čo všetko skontrolovať?

Kvapalinu do ostrekovačov

Existuje letná a zimná kvapalina do ostrekovačov. Tieto zmesi sa od seba významne líšia. Zatiaľ čo letná vám pomôže napríklad s odstránením peľu a hmyzu, tá zimná si zase poradí s nánosmi soli. Dôležité je nezabudnúť na fakt, že letná kvapalina môže zamrznúť, a ostrekovače upchať.

Stierače

V zime nikdy neviete, aké počasie vás môže stretnúť. Pritom funkčné stierače môžu v snehovej fujavici zachrániť život vám aj ostatným účastníkom cestnej premávky. V tom lepšom prípade vám môžu opotrebované stierače poškriabať čelné sklo, ktorého výmena nie je lacná záležitosť.

Batériu

Má váš motorový miláčik už nejaké tie roky za sebou? Potom by ste mali vedieť, že životnosť batérie sa pohybuje okolo 3-4 rokov. Preto je lepšie riešiť jej výmenu ešte skôr, ako jedného dňa nenaštartujete. Spoznáte to tak, že zapnete zapaľovanie a kontrolka sa v ideálnom prípade rozsvieti na zeleno, v horšom stave na červeno, a v prípade vybitia už len na čierno.

Výbavu

Skontrolujte či máte vo vozidle okrem povinnej výbavy aj kvalitnú škrabku na ľad prípadne účinný odmrazovací sprej. Do kufra si pripravte aj šikovnú „kápézetku“, kde nájdete trvanlivú desiatu, nápoj, deku prípadne teplé náhradné oblečenie. Hlavne rodiny s deťmi potom na dlhých cestách ani pri prípadných problémoch nič nerozhodí.

Špecifická starostlivosť o vozidlo pred zmenou ročného obdobia sa vám rozhodne oplatí. Nielenže bude vaša jazda bezpečnejšia, ale zároveň aj neskôr, keď sa ojazdené auto rozhodnete predať, bude vo výrazne lepšom stave, čo sa odrazí na jeho hodnote.