Už 69. výročie oslobodenia mesta si v utorok 25. marca pripomenie primátor mesta, pozvaní hostia aj obyvatelia Banskej Bystrice. Pietnym aktom tak vzdajú úctu a vďaku vojakom sovietskej a rumunskej armády, ktorí padli v oslobodzovacích bojoch na jar v roku 1945.

oslobodenie mesta vyrocieOslavy začnú na Námestí SNP o 11.00 hod. kladením vencov k čiernemu žulovému obelisku, ktorý je trvalou pripomienkou hrdinstva a obety. Prítomným sa následne prihovoria primátor mesta Peter Gogola a Ján Pacek, predseda Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Banskej Bystrici.

„Je našou úlohou a povinnosťou každoročne si pripomínať veľký dar, ktorý sme vďaka osloboditeľom nášho mesta dostali, dar života a slobody. Pozývam všetkých Banskobystričanov, aby prišli prejaviť svoju vďaku a úctu voči tým, ktorí v sebe našli odvahu a bojovali za záchranu nie svojho života, ale za záchranu cudzích, za záchranu a oslobodenie Banskej Bystrice,“ uviedol Peter Gogola, primátor mesta Banská Bystrica.

Po tichej spomienke bude nasledovať program Čestnej stráže prezidenta Slovenskej republiky  a koncert Vojenskej posádkovej hudby Banská Bystrica.