foto_2Banskobystrickí poslanci na utorňajšom zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ) odsúhlasili maximálne zvýšenie platu primátorovi mesta Jánovi Noskovi. Návrh poslanca Igora Kašpera nepodporili len prítomní poslanci z klubu Banskobystrickej alternatívy (BBA), ktorí sa zdržali hlasovania a jeden z nich bol proti.

Postoj BBA pri hlasovaní o zvýšení platu primátora na maximum odôvodnil Milan Lichý (podpredseda klubu BBA) nasledovne: „Za navýšenie platu sme nehlasovali z toho dôvodu, že tento návrh nebol dostatočne odôvodnený a bol predložený narýchlo bez prerokovania v mestskej rade a v poslaneckých kluboch. Myslíme si, že by s tým mala byť uzrozumená aj banskobystrická verejnosť. Ak sa vníma pokrok všade tam, kam siahajú kompetencie mestskej samosprávy, vtedy je namieste aj najvyššie ohodnotenie pre primátora mesta.“

Poslanec Milan Lichý pripomenul, že väčšina tých poslancov, ktorí sedia v mestskom parlamente už dlhšie a teraz hlasovali za návrh, sa zachovala v minulom funkčnom období pri zvyšovaní platu bývalému primátorovi mesta Petrovi Gogolovi úplne inak. Vtedy, ako uvádza, primátorovi schválili na začiatok najnižšiu možnú sumu, a ani neskôr jeho plat nezvýšili na maximum.

 „Nemôžeme fungovať na princípe, že keď je primátor blízky poslaneckej väčšine, bude mať hneď najvyšší možný plat. Výška platu primátora mesta by mala byť stanovená v určitej základnej sume, a po preukázaní dobrých výsledkov sa zvyšovať. Teraz poslanci z poslaneckej väčšiny veľmi rýchlo zmenili svoj názor,“ dodal na vysvetlenie.

zastupitelstvo-foto-fuggerPodľa zákona automatická valorizácia, ktorá vychádza z priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve, vyčíslenej na základe údajov Štatistického úradu SR za predchádzajúci rok, síce nepodlieha schváleniu MsZ, no poslanci môžu rozhodnúť o navýšení platu do zákonom prípustnej výšky 70 percent. V prípade mesta do 100-tisíc obyvateľov ide o 3,19-násobok priemernej mesačnej mzdy.

Podľa dôvodovej správy po valorizácii, keď priemerná mesačná mzda zamestnanca v národnom hospodárstve SR za rok 2015 dosiahla 883 eur, pri doterajšom 60-percentnom navýšení mal byť plat primátora okolo 4500 eur. Po schválení pozmeňujúceho návrhu o navýšení na 70 percent to bude takmer 4800 eur.

Ľubica Laššáková (Smer-SD, SNS, SDKÚ-DS) hlasujúca za zvýšenie platu primátora mesta sa k návrhu vyjadrila takto: „Návrh za zvýšenie platu je daný na základe valorizácie zákonom, takže nebolo o čom premýšľať.“

Tvrdí tiež, že v porovnaní s predchádzajúcim vedením mesta ide o neporovnateľný rozdiel k lepšiemu. Podľa jej slov prejavuje primátor snahu aj vo väčších investíciách, ako je rozvoj priemyselného parku či prípad autobusovej stanice.

Prínos primátora Jána Noska pre mesto hodnotí Laššáková veľmi pozitívne: „Vďaka nemu a, samozrejme, aj vďaka vláde sme minulý rok dostali peniaze, preto sa môžu opravovať chodníky či cesty. Začína sa viac kosiť, a celkovo si myslím, že mesto je čistejšie. Verím, že aj obyvatelia to takto vnímajú.“