Klub nezávislých poslancov Banskobystrická alternatíva sa bude prvýkrát podieľať na vedení mesta. Primátor Ján Nosko (nez.) vo svojom druhom volebnom období mení jedného zo svojich dvoch doterajších zástupcov.

Zľava: Prvý viceprimátor Jakub Gajdošík (SMER-SD, SNS), primátor Ján Nosko (nez.), druhý viceprimátor Milan Lichý (BBA).

Po novembrových voľbách vo funkciách viceprimátorov skončili Jakub Gajdošík (SMER-SD, SNS) a Martin Turčan (Srdcom Bystričania). Aj keď obaja boli opätovne zvolení za poslancov zastupiteľstva, ihneď po voľbách sa začalo hovoriť o ich možnej výmene. Napriek faktu, že primátor Ján Nosko ešte na ustanovujúcom zasadnutí zastupiteľstva pred dvomi mesiacmi avizoval, že o nových viceprimátoroch by mohlo byť rozhodnuté do niekoľkých dní, napokon to trvalo celé týždne.

O zástupcoch rokoval Nosko s jednotlivými poslaneckými klubmi. Väčšina – 19 z 31 zvolených poslancov, pritom pred voľbami avizovali podporu primátorovi Jánovi Noskovi. Podobne, ako v predošlom volebnom období, sa očakával výber viceprimátorov prioritne z tejto zostavy.

Do funkcie viceprimátora sa napokon vráti Jakub Gajdošík (SMER-SD, SNS), ale menom druhého viceprimátora napokon Nosko prekvapil, keďže si vybral spomedzi nezávislých poslancov Banskobystrickej alternatívy. Druhým viceprimátorom bude Milan Lichý, dlhoročný poslanec za Rudlovú a Sásovú.

Banskobystrická alternatíva bola v uplynulých volebných obdobiach v opozícii koalíciám strán SMER-SD a SNS, navyše sa opozične voči primátorovi a jeho podporovateľom profilovala aj v minuloročnej volebnej kampani. Samotný primátor Ján Nosko sa pred voľbami nestránil ostrej kritike voči tejto skupine poslancov. Už vtedy však práve Lichého spomedzi BBA vyzdvihol ako poslanca, s ktorým napriek názorom BBA dokázal nájsť spoločnú reč. Navyše, napriek viacnásobnej vzájomnej kritike, Banskobystrická alternatíva nepodporila Noskovho najväčšieho vyzývateľa vo voľbách – Igora Kašpera, aj keď spolupracovali so stredopravými stranami, ktoré ho nominovali.

Že sa Banskobystrická alternatíva pokúsi ponúknuť svojho poslanca na pozíciu viceprimátora avizovala už na ustanovujúcom zasadnutí zastupiteľstva pre BBonline.sk aj podpredsedníčka klubu Banskobystrická alternatíva Hana Kasová.

„Počas prvých štyroch rokov môjho pôsobenia sa ukázalo, že mesto potrebuje dvoch viceprimátorov. Tento výber napĺňa moju predstavu z predchádzajúceho volebného obdobia o spájaní. Obom mojim zástupcom som navrhol maximálne platy, za čo očakávam aj maximálny výkon. Verím, že voľba druhého viceprimátora bude deklaráciou toho, že všetci v tomto meste chceme ťahať za jeden povraz,“ povedal primátor mesta Ján Nosko.

Akú agendu budú mať jednotliví zástupcovia primátora, nateraz ešte nie je známe. Jakub Gajdošík bude zamestnaný na plný úväzok a Milan Lichý na pracovný pomer v rozsahu 0,6 úväzku. S ohľadom na nedávnu zmenu zákona má kompetencie ohľadom výšky platu viceprimátorov v rukách priamo už len primátor. Predtým schvaľovali percentuálnu výšku platu viceprimátorov voči platu primátora mestskí poslanci.

Primátor môže svojim zástupcom určiť plat najviac vo výške 70% svojho zárobku, čo aj urobil. V prípade Milana Lichého bude znížený pomerne k výške úväzku. Aktuálne primátor Ján Nosko poberá plat vo výške 5 403 € v hrubom mesačne. Keďže sa plat zvolených zástupcov odvíja od priemernej mzdy v národnom hospodárstve, v tomto roku sa bude opäť zvyšovať.