V závere roka banskobystrické Bábkové divadlo na Rázcestí uviedlo premiéru inscenácie pre deti Tieňové divadlo pani Ofélie. Inscenácia je venovaná 55. výročiu založenia profesionálneho bábkového divadla v Banskej Bystrici.

BDNR OféliaV tretiu adventnú nedeľu bolo v Bábkovom divadle na Rázcestí (BDNR) vypredané. Premiéru príbehu divadelnej šepkárky Oféliesi prišlo pozrieť publikum, v ktorom vek nehral rolu. Od tých najmenších po rôzne vekovo dospelých. Veselo-smutný príbeh staručkej šepkárky Ofélie, nasiaknutý ľudskosťou ale aj osamelosťou, no hlavne nádejou, má predpoklady zaujať všetky generácie. Jeho autorom je totiž jeden z najuznávanejších nemeckých spisovateľov 20. storočia Michael Ende (1929 – 1995), ktorý tvrdí, že jeho tvorba je určená všetkým deťom od osemdesiat do osem rokov…

Endeho knihy boli preložené do mnohých jazykov a vo svete sa ich predalo viac než 20 miliónov. Medzi najslávnejšie patria práve knihy pre deti Momo (Dievčatko Momo a ukradnutý čas, 1973) a Nekonečný príbeh (Príbeh, ktorý nikdy neskončí, 1979), ktorý bol úspešne sfilmovaný.Príbeh šepkárky Ofélienapísal Ende v roku 1988, vo vrcholnej fáze svojej tvorby, ako jeden z posledných textov pre deti. V Bábkovom divadle na Rázcestí je Michael Ende po prvýkrát a jeho Ophelia´sSchattentheater po prvýkrát na Slovensku!

Bdnr_OféliaOfélia túžila stať sa herečkou. Jej hlas bol však prislabý a veľmi tichý na to, aby sa postavila na javisko.Zato však ideálny pre rolu šepkárky. A tak sa Ofélia ocitla pod javiskom, tam bol jej svet, ktorý milovala. Ovládala všetky texty, poznala všetky postavy… žila divadlom a pre divadlo.

Jedného dňa divadlo zatvorili.Pre Oféliu to bolo akoby jej vzali dušu. Bola osamelá, rovnako ako tieň, ktorý stretla a ktorý nemal nikoho, komu by patril. Ofélia ho prichýlila. A potom prišiel ďalší a ďalší tieň, až ich bolo toľko, že mohli hrať svoje vlastné tieňové divadlo…Ofélia nikdy neprestala byť šepkárkou. Verila, že divadlo nikdy nezanikne.

BDNR-OféliaKrásny príbeh, ktorý sa dotkne srdca. Rozosmeje aj rozplače. A nadlho zostane v mysli. Nesporne aj zásluhou vynikajúcich hereckých výkonov, úžasnej scény, bábok a, samozrejme, réžie. Zaslúženým potleskom a standingovation diváci niekoľkokrát vyvolali hercov a tvorcov na pódium.

Premiérou inscenácie Tieňové divadlo pani Ofélie vyvrcholili tohtoročné oslavy 55. výročia založenia profesionálneho divadla v Banskej Bystrici. Takmer v tom istom čase pred 55 rokmi, 10. decembra 1960, vtedajšie Krajské bábkové divadlo ako prvú premiéru uviedlo rozprávku Šuki a Muki.

premiéra klaňačka„Dnes, po päťdesiatich piatich rokoch, sme sa rozhodli divadelné narodeniny osláviť opäť inscenáciou pre deti. Mimoriadne príhodná sa nám zdala rozprávka – nerozprávka Michaela Endeho najmä preto, že rozpráva o divadle a ľuďoch v ňom, respektíve o jednej staručkej šepkárke v ňom. Témou inscenácie artikulujeme jednoduchú pravdu – divadlo je večná a potrebná ľudská činnosť,“ povedal umelecký šéf BDNR Marián Pecko, ktorý Tieňové divadlo pani Ofélie režíroval.

Ak ste decembrovú premiéru tejto rozprávky o splnených snoch nestihli, máme pre vás dobrú správu – Bábkové divadlo na Rázcestí ju uvedie opäť v nedeľu 10. januára 2016 (16. hod.).

Tieňové divadlo pani Ofélie

Preklad námetu: Nina Müller, dramatizácia: Emília Hoffmanová, výprava: Ivana Macková a.h., hudba: Róbert Mankoveckýa.h., výroba: ateliéry divadla pod vedením Pavla Rosenbergera, zvuk: Richard Mažáry, svetlo: Pavol Bukovina. Réžia: Marián Pecko.Hrajú: Peter Butkovský, Marianna Mackurová, Mária Šamajová, Anna Zemaníková.