S prichádzajúcou jarou sa budú zobúdzať medvede zo zimného spánku. Jedna z hlavných vecí, ktorú urobia po dlhej hybernácii bude hľadanie potravy. Do prírody by sme nemali vyrážať so strachom, ale opatrnosť a hlavne vhodné správanie je určite na mieste.

Pri stretnutí s medveďom je hlavné zachovať si chladnú hlavu

S prichádzajúcou jarou sa budú zobúdzať medvede zo zimného spánku. Jedna z hlavných vecí, ktorú urobia po dlhej hybernácii bude hľadanie potravy. Do prírody by sme nemali vyrážať so strachom, ale opatrnosť a hlavne vhodné správanie je určite na mieste.

Medvieďatá sa rodia v zime

Medvedice rodia mladé každý tretí rok počas zimy v brlohoch. Kým sú jej mláďatá malé, zdržujú sa iba v blízkom okolí brlohu, až postupne spolu objavujú širšie okolie. Starostlivosť o medvieďatká je plne v kompetencii samíc – samce sa do nej aktívne nezapájajú.

Medvieďatá sú od matky závislé a všetko potrebné pre prežitie sa od nej rýchlo učia tým, že ju pozorujú a napodobňujú. Veľmi pozorne si všímajú ktoré zdroje potravy ich matka vyhľadáva, ako loví korisť alebo aké miesta si vyberá na odpočinok.

Medvedice sa o medvieďatá starajú 3 roky.

Pre čerstvé medvedie matky je hlavnou úlohou ochrániť svoje mláďatá kým sú malé a slabé. Paradoxne, najväčším nebezpečenstvom pre medvieďatká nie sú iné predátory, ale veľké samce počas obdobia párenia.

Samce dokážu prejsť aj desiatky kilometrov denne

Medvedia ruja začina približne v polovici mája. Zaujímavosťou oproti iným lesným zvieratám, ktoré vychovávajú mladé jeden rok je, že medvedica ostáva s mláďatami až 3 roky. Kým sú medvieďatá malé, nepári sa.

Problém nastáva, keď do územia príde nový samec. Samce sú v tomto smere neúnavné a počas jedného dňa dokážu prejsť aj niekoľko desiatok kilometrov. Ak stretnú samicu, ktorá chodí s mláďatami iného samca a nechce sa páriť, môžu sa pokúsiť medvieďatá zabiť, aby sa u medvedice hormonálne spustila ruja.

Samce sa počas ruje snažia spáriť so všetkými medvedicami v okolí.

Medvedice majú rôzne stratégie ako ochrániť medvieďatá. Jednou z nich je, že sa počas ruje spária so všetkými samcami v okolí. Samec nebude vedieť rozoznať, či sú mláďatá jeho, ale keďže si pamätá, že sa s danou medvedicou páril, bude medvieďatá považovať za svoje a počas ďalšej ruje na ne nezaútočí.

Okrem toho sa medvedice snažia vyhnúť stretnutiu s dominantnými samcami a preto najčastejšie na začiatku leta schádzajú do nižších polôh, bližšie k ľudským obydliam. Nerobia to teda preto, že by chceli útočiť na ľudí, naopak, majú pred nimi strach. Ešte viac sa však boja rozzúrených samcov.

Ako sa správať pri stretnutí s medveďom

Ak sa stretnete s medveďom, vaše správanie by malo závisieť od niekoľkých faktorov, ako je vzdialenosť od medveďa, jeho správanie a reakcia na človeka.

V prípade že zbadáte medveďa na väčšiu vzdialenosť a medveď o vás nevie, je najlepšie ho nechať byť a buď ho pozorovať alebo miesto opustiť. Ak je nutné prejsť miestom, kde sa medveď nachádza, alebo ak medveď mieri na človeka, je potrebné sa mu pokojne ozvať kľudným hlasom a dať mu dostatok času a priestoru na bezpečné opustenie miesta.

V prípade náhodného stretnutia s medveďom na kratšiu vzdialenosť je dôležité sa medveďovi vyhnúť a vrátiť sa späť po vlastných stopách. Dôležité je zostať pokojný a nerobiť prudké pohyby. Najlepšie je nepozerať priamo na medveďa (očný kontakt vo svete zvierat je výzva na súboj). Pokiaľ o vás medveď nevie, je dobré sa mu pokojne prihovárať. V prípade, že ide o vodiacu medvedicu, môže byť počuť poplašné sfučanie, ktoré je signálom na útek pre jej medvieďatá.

Sprej na medveďa je účinnou obranou proti útoku.

Ak sa človek stretne s medveďom na veľmi krátkej vzdialenosti, kedy prekročil únikovú vzdialenosť medveďa, je potrebné byť pripravený na výpad zo strany medveďa. V takejto situácii by mal človek byť pripravený použiť sprej na medvede. Podľa štúdií je práve sprej na medvede najúčinnejším spôsobom ako zastaviť bezprostredný útok. Aby bol sprej účinný, je potrebné ho správne použiť: začnite striekať keď bude medveď cca 12 metrov od vás. Mierte priamo na neho, mierne do dola (vytvorený mrak pálivého prípravku má tendenciu mierne stúpať). Ak medveď nezastaví, pokračujte v striekaní a mierte medveďovi priamo do tváre. Po odvrátení útoku ihneď opsutite miesto.

Úrazy a pády sú nebezpečnejšie ako útoky medveďov

Aj keď každoročne útoky medveďov v médiách pútajú veľkú pozornosť, štatistiky dlhodobo hovoria že omnoho nebezpečnejšie pre turistov sú pády alebo zlé počasie. Iba na Slovensku zahynie každý rok niekoľko desiatok turistov, pričom smrteľné útoky medveďom sú u nás veľmi zriedkavé. Nič to však nemení na tom, že útoky medveďov sa na Slovensku dejú, preto je dôležité správať sa opatrne a byť pripravený. Keď vyrážate do prírody, mali by ste mať vhodné oblečenie a obuv, dostatok jedla a tekutín. Ak idete do oblasti s výskytom medveďov, pomôcť môže rolnička na medvede alebo sprej na medvede.