Prezidentka Zuzana Čaputová začala utorňajší oficiálny program v Banskobystrickom kraji rokovaním s predsedom BBSK Jánom Lunterom. Hlavu štátu hostil župan v historických priestoroch Vily Dominika Skuteckého, na rokovaní sa dotkli viacerých dôležitých tém.

Prvou zastávkou prezidentky Zuzany Čaputovej počas jej návštevy Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) bola Vila Dominika Skuteckého na Hornej ulici v Banskej Bystrici, kde ju privítal župan Ján Lunter. Na spoločnom rokovaní, po ktorom nasledovala prehliadka expozície venovanej životu a dielu významného maliara, otvoril predseda BBSK viacero dôležitých tém.

„Je pre nás veľkou cťou, že pani prezidentka si vo svojom programe našla priestor na rokovanie o témach, ktoré sú pre obyvateľov tohto kraja dôležité. Poukázali sme na viaceré pozitívne príklady dobrej praxe i na to, čo ľudí trápi, kde by sme potrebovali pomoc štátu a kde vnímame prienik s agendou pani prezidentky,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Ten na rokovaní hovoril o rekordných investíciách do cestnej infraštruktúry, o prepájaní stredných škôl s potrebami trhu práce i o hroziacej kríze v segmente sociálnych služieb.

„Podľa našich výpočtov bude v najbližších rokoch chýbať v zariadeniach sociálnych služieb na celom Slovensku asi 20-tisíc miest pre žiadateľov. Stojíme na pokraji krízy, ktorú je potrebné riešiť – my v kraji sa o to snažíme aj s pomocou odborníkov z Európskej komisie a Svetovej banky v rámci iniciatívy Dobiehajúce regióny. Podarilo sa nám spojiť jedenásť obcí do funkčného celku, ktorý si bude tieto služby zabezpečovať spoločne, efektívne a podľa potreby,“ vysvetlil Ján Lunter.

Predseda kraja vyzdvihol aj činnosť Rozvojovej agentúry BBSK, ktorá sa venuje rozvoju sociálneho podnikania, pomoci malým obciam s písaním projektov a žiadostí o nenávratné finančné príspevky či cestovnému ruchu.

„Vnímam, že aj BBSK, rovnako ako ďalšie kraje, zápasí s problémom kapacitného nedostatku zariadení zabezpečujúcich sociálnu starostlivosť pre seniorov. Prognózy o tom, ako sa budú ešte viac predlžovať už teraz dlhé čakacie listiny na miesto v zariadeniach sociálnych služieb, sú hrozivé. Samosprávy bez výraznejšej štátnej pomoci situáciu nezvládnu. Bude potrebné prísť s reformou v tejto oblasti. Na jej realizáciu môžu Slovensku pomôcť aj zdroje z Fondu obnovy, ktoré budú Slovensku k dispozícii,“ povedala prezidentka Zuzana Čaputová.

Župan počas stretnutia s hlavou štátu nezabudol ani na telefonát, v ktorom sa počas posledného januárového víkendu pani prezidentka zaujímala o situáciu v kraji po tom, ako dopravca SAD Zvolen svojvoľne prerušil prímestskú autobusovú dopravu.

„Tento moment bol pre celý náš tím veľkou vzpruhou a signálom, že v boji za dodržiavanie zákonov nie sme sami. V rámci SK8 sme sa stali lídrami pracovnej skupiny, ktorá pripravuje nový zákon o verejnej doprave, aby mali samosprávy reálne zákonné páky na kontrolu toho, kam smerujú verejné zdroje,“ povedal banskobystrický župan, ktorý v závere rokovania poukázal tiež na potrebu jasne definovaných pravidiel pre prípadnú druhú vlnu pandémie COVID-19 a množstvo nezodpovedaných otázok.

„Na pani prezidentku sme sa obrátili s prosbou, aby dala tejto téme dôležitosť – napríklad zariadenia sociálnych služieb nemajú doteraz zadefinované štandardy prevencie v čase zdanlivého bezpečia napriek tomu, že ich obyvateľmi sú tí najzraniteľnejší,“ doplnil Ján Lunter.

Smerom k vláde zaznela na rokovaní požiadavka byť pri rozhodovaní o tom, v akej podobe a kam budú smerovať milióny eur z podpory Európskej únie.

„Samosprávne kraje by z tejto diskusie nemali byť vylúčené. Chceme byť advokátmi tém, ktoré ľudí v regiónoch zásadne trápia – ako nezamestnanosť, slabá dostupnosť zdravotníckych služieb, zlý stav cestnej infraštruktúry či integrácia verejnej dopravy,“ uzavrel banskobystrický župan.

„Súhlasím s tým, že prostriedky, ktoré EÚ Slovensku poskytne, majú byť investované rozumne v prospech systémového riešenia problémov, ktoré Slovensko najviac trápia. Aj expertíza samospráv môže byť užitočná pri príprave kvalitného reformného plánu,“ dodala Zuzana Čaputová.

„Je dôležité, aby sa spojili tie najlepšie hlavy a pomohli Slovensku pripraviť plán, ktorý ho posunie zásadne vpred,“ zopakovala na stretnutí prezidentka.