Filmový režisér a scenárista Peter Solan bol v 1. januára v Bratislave prezidentom Ivanom Gašparovičom ocenený za osobný prínos v oblasti slovenskej kinematografie. Solan pochádza z Banskej Bystrice, aj keď pod Urpínom už dlhé roky nežije.

foto: filmsk.sk / Ivo Solan

Prezident Slovenskej republiky udelil Petrovi Solanovi Rad Ľudovíta Štúra III. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky, osobitne v oblasti slovenskej kinematografie a šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí. Režisér a scenárista, ktorý sa zaslúžil o jedny z najhodnotnejších snímok slovenskej kinematografie sa narodil 25. apríla 1929 v Banskej Bystrici.

Solan vyštudoval filmovú réžiu v Prahe a následne sa začal v bratislavskom Štúdiu dokumentárnych filmov venovať dokumentárnej tvorbe. Od roku 1956 pôsobil v Štúdiu hraných filmov. Za jeden zo svojich najlepších filmov Boxer a smrť získal v roku 1963 ocenenie na MFF v San Franciscu. Pri viacerých filmoch spolupracoval so známym scenáristom Tiborom Vichtom. Z politických dôvodov bol v sedemdesiatych rokoch preradený do štúdia krátkych filmov, ale aj tu viacero z jeho dokumentov získalo významné ocenenia. V deväťdesiatych rokoch pôsobil ako predseda Komisie pre kinematografiu a video Štátneho fongu kultúry Pro Slovakia. V roku 1994 sa stal držiteľom ceny Igric za celoživotné dielo a v roku 2009 bol ocenený aj Asociáciou slovenských filmových klubov.