Prezident Andrej Kiska v utorok absolvoval oficálnu návštevu mesta Banská Bystrica. Hneď ráno diskutoval s primátorom Jánom Noskom a zástupcami mesta v priestoroch radnice.

_MG_9930Prezident s primátorom hovorili o pripravenosti mesta na čerpanie eurofondov, o rozvoji cestovného ruchu, otázke zamestnanosti, finančnej kondícii samosprávy i treťom sektore. Následne sa prezident SR zapísal do Pamätnej knihy mesta a primátor mu odovzdal dar.

S pánom primátorom sme diskutovali o tom, čo mesto teší, čo ho trápi. Čo mesto trápi je určite to, čo sa týka väčších investorov, väčších investícií, ktoré by priniesli viac práce. Vedie sem diaľnica, je tu priemyselný park. Uvažovali sme o možnostiach, ktoré Banská Bystrica má. Je to nádherné mesto. Moja manželka je z Banskej Bystrice. Vyrastala v Sásovej, potom bývala na Graniari. Veľmi často som sem chodieval, takže sa tu cítim veľmi príjemne. Sú tu úžasní a priateľskí ľudia,“ povedal prezident Andrej Kiska.

Témou ich diskusie bola aj problematika nezamestnanosti v našom regióne. Prezident vníma ako paradox, že napriek silnému ľudskému potenciálu v meste a vybudovanej infraštruktúry, má radnica problém prilákať investorov.

_MG_9934Jedným z dôvodov môže byť, že chýba kvalifikovaná pracovná sila. Kvalifikovaní absolventi ostávajú v Bratislave alebo odchádzajú za prácou do zahraničia. Ambíciou mesta je udržiavať nadštandardné vzťahy s univerzitami v našom meste. Prepojiť akademickú pôdu je veľmi dôležité preto, aby mladí ľudia ostali v Banskej Bystrici,“ uviedol primátor mesta Ján Nosko.

Práve na akademickú pôdu Univerzity Mateja Bela smerovali ďalšie kroky prezidenta Kisku, ktorý v priestoroch Ekonomickej fakulty UMB diskutoval aj so študentami. Zastavil sa aj na tunajšom Gymnáziu Andreja Sládkoviča, kde kedysi študovala jeho súčasná manželka. Jeho ďalší program bol popoludní spojený s návštevou spoločnosti Alfa Bio a Banskobystrického pivovaru. Jeho utorňajší program v regióne zavŕšila návšteva mliečnej farmy Braunvieh v Slovenskej Ľupči, ktorej syry oceňujú napríklad aj vo Francúzsku. Už v utorok absolvoval prezident aj návštevu Zvolena.