Najväčšia nádej slovenského motošportu Richard Gonda je opäť o krok bližšie k splneniu si svojho veľkého sna, a to zasadnúť do kokpitu formuly 1.

Gonda_WSR_Silverstone_2011_16Po víťazstve v European F3 Open sa stal súčasťou série FORMULA ACCELERATION 1, v ktorej háji farby tímu Ghinzani. FA1 sa uskutoční počas 8 víkendov, počas ktorých sa pôjdu vždy dve ostré jazdy.

Pri svojej premiére na portugalskom okruhu Algarve obsadil jazdec s číslom 64 Richard Gonda v 1. kvalifikácii vynikajúce 4 miesto. Úvod prvých pretekov sa mu podarila na výbornú. Hneď po štarte sa dostal pred Švéda Felixa Rosenqvista. Zlá tímová komunikácia pred druhým pitstopom ho však pripravila o lepšiu ako konečnú 5 priečku. V druhej kvalifikácii si síce svoj čas zlepšil, ale bolo z toho opäť len zemiakové umiestenie. Do pretekov odštartoval oveľa lepšie, podarilo sa mu predstihnúť nielen Felixa Rosenqvista ale aj Nigela Merkela. S vedúcim Mirkom Bortolottim dokázal držať tempo až do prvej zastávky v boxoch. Po návrate na trať mal problém s ovládaním monopostu a pri súboji s Rosenqvistom urobil chybu, dostal šmyk a zostal stáť v štrku. Napriek tomu si na svoje konto pripísal dva body.

Druhé podujatie série FA1 sa uskutočnilo tiež na Pyrenejskom polostrove na španielskom okruhu Navarra. V prvej kvalifikácii dlho súperil o pole position, ale nakoniec z toho bolo „len“ druhé miesto za Nigelom Melkerom. Po problémoch na štarte, keď sa prepadol o dve pozície, sa mu podarilo vybojovať tretiu priečku. Druhá víkendová kvalifikácia znamenala pre Richarda 4. miesto. Následné preteky nedopadli podľa jeho predstáv, pretože ich nedokončil.

Richard GondaLegendárny nemecký Nürburgring bol treťou zastávkou série FA1. Prvá kvalifikácia bola poznačená nestálym počasím. Richard do pretekov štartoval z 5. miesta. Hneď po štarte sa dostal na priebežnú bronzovú priečku. V druhom kole bol už druhý a po pár kolách sa dostal do čela pretekov. Počas problematického pitstopu však stratil na svojich súperov 20 sekúnd. Na trať sa vrátil ako štvrtý. V záverečnej stíhacej jazde za súpermi si napokon vybojoval tretiu pozíciu. V druhej kvalifikácii opäť ukázal svoj potenciál a skončil tretí. Držiteľ pole position mal v zahrievacom kole technické problémy a jazdci museli absolvovať ešte jedno zavádzacie kolo. Po vynikajúcom štarte sa Richard dostal na prvé miesto a pomaličky si zvyšoval svoj náskok na čele pretekov. Výmena predných pneumatík v boxoch prebehla bez chýb a podarilo sa mu udržať svoju pozíciu. Stratégia Gondovho tímového kolegu Bortolottiho žala úspech. Druhú zastávku v boxoch absolvoval o kolo skôr a vypracoval si tak rozhodujúci náskok na čele. Richard nakoniec prešiel cieľovou rovinkou ako druhý.

Pre fanúšikov Richarda Gondu a motošportu máme skvelú správu. Séria FORMULA ACCELERATION 1 zavíta aj na Slovakia Ring v dňoch 4-6 júla.