V sobotu 14. mája, mimoriadne už o 17.45 h, zakončí Metropolitná opera svoju sezónu priamych satelitných prenosov v HD obrazovom rozlíšení Valkýrou od nemeckého skladateľa Richarda Wagnera. Ako všetky ostatné, aj posledný prenos z „Met“ premieta multikino Europa Cinemas.

Vysielať sa bude nová inscenácia kanadského režiséra Roberta Lepagea, ktorý je známy svojou záľubou v najmodernejších technológiách. Lepage pre Metropolitnú operu pripravuje kompletnú tetralógiu Prsteň Niebelungov. Práve končiacu sezónu prenosov z Met zahájilo v októbri minulého roka práve Lepagovo Zlato Rýna. V nasledujúcej sezóne prenosov z Metropolitnej opery v New Yorku budu uvedené zvyšné dve časti tetralógie Siegfied a Súmrak bohov.

Najpopulárnejšia z Wagnerových opier

„Valkýra je asi najpopulárnejšia a najhranejšia zo všetkých Wagnerových opier,“ uviedol za organizátorov prenosu Martin Cikánek a dodal: „nádherná a romantická Wagnerova hudba a mýtický príbeh o Wotanovej manželskej nevere a následnej dileme medzi otcovskou láskou, manželským zväzkom a povinnosťami vládcu bohov dávajú dohromady skutočne strhujúce dramatické dielo.

Jonas Kaufmann ako Siegmund

V úlohe Wotana v októbrovom prenose Zlata Rýna zažiaril bravúrny welšský barytonista Bryn Tefler, ktorý sa objaví v rovnakej úlohe aj v sobotnom prenose Valkýry. Hlavnú úlohu Brűnhildy bude spievať vynikajúca americká sopranistka Deborah Voigt, ktorá sa v tohtoročnej sezóne prenosov predstavila už ako Minnie v Pucciniho Dievčati zo Západu. Brűnhilda je bojovníčka – Valkýra, ktorá obetuje svoju nesmrteľnosť, aby ochránila lásku Sieglindy (Eva-Maria Westbroek) a Siegmunda, ktorého stvárni hviezdny nemecký tenorista s neobvykle temnou farbou hlasu Jonas Haufmann. Za dirigentským pultom bude stáť umelecký riaditeľ Metropolitnej opery v New Yorku maestro James Levine. Prenos bude mať tentokrát dvoch sprievodcov. Božského Plácida  Dominga a prilantnú americkú mezzosopránistku Joyce DiDonato, ktorá oslnivo blýskala už v tohtoročnom prenose opery Gróf Ory.