Siedma sezóna Letného kina na amfiteátri je v plnom prúde a aj v úvode júla sa môžete tešiť na bohatú nádielku premietaní pod holým nebom. Ponuka žánrov je opäť pestrá, pričom na amfiteátri Paľa Bielika sa bude premietať každý deň počas tohto týždňa.

Aj tento týždeň odštartuje na amfíku hororový pondelok, ktorý tentokrát prinesie legendárneho Vyháňača diabla. Utorok bude patriť Cestám medi. Vďaka nim diváci nahliadnu do histórie baníctva a metalurgie medi. Poriadnu dávku akcie prinesie v stredu triler Nikto. Fanúšikovia marveloviek sa môžu tešiť na štvrtkovú premiéru Black Widow. V piatok si zas odkrúti premiéru česká komédia Ubal a zmizni. Sobota bude patriť detskému kinu s animákom Červená črievička a sedem statočných. Program týždňa na amfíku tradične zakončí nedeľa s Quentinom, v rámci ktorej sa predstaví Jackie Brownová. Prehľad premietaní Letného kina na amfiteátri v tomto týždni nájdete v článku nižšie.

Organizátor prosí návštevníkov o dodržiavanie platných opatrení v súvislosti s pandémiou COVID-19. Počet účastníkov jedného podujatia je momentálne obmedzený na 1 000.

VYHÁŇAČ DIABLA (režisérska verzia) – Hororový pondelok

v pondelok 5. júla o 21.30 h

(USA, 1973, 132 min, William Friedkin)

Tento Friedkinov perfektne inscenovaný psychologický horor vyvolal počas svojho prvého uvedenia škandál svetového formátu a mnoho ostrých diskusií ohľadom etickej stránky účasti neplnoletej Lindy Blair na tomto filme. Vo svojej dobe mal tento film nielen kritikov, ale aj obhajcov. Jedným z nich bol aj svetoznámy spisovateľ, scenárista a režisér Stephen King, ktorý vidí Exorcistu ako metaforu k prehlbujúcej sa generačnej kríze.

Vstupné cez predpredaj: 5 €
Vstupné na mieste: 6 €
Veková vhodnosť: 15
Uvádzané z 35mm filmovej kópie v pôvodnom znení s českými titulkami.

Cesty medi: Po stopách medi z vraku lode Bom Jesus

v utorok 6. júla o 21.00 h

Neopakovateľné nahliadnutie do histórie baníctva a metalurgie medi od neskorého stredoveku až po raný novovek.

Príbeh začína na pobreží Namíbie, kde objavili pri ťažbe diamantov unikátny nalez päťsto rokov starého vraku portugalskej lode. Popri zlatých minciach a iných cennostiach tu našli aj obrovské množstvo medi. Objasňovanie jej pôvodu vytvorilo jedinečný príbeh, na pozadí ktorého sa odohrával historický zápas o naplnenie túžby a hladu ľudí po korení, za ktoré neváhali platiť zlatom a podnikať riskantné cesty.

Po filme bude nasledovať krátka diskusia s režisérom Stanislavom Mancom a predstavenie aktivít na záchranu Medeného hámra.

Vstupné cez predpredaj: 5 €
Vstupné na mieste: 6 €
Veková vhodnosť: 7

NIKTO

v stredu 7. júla o 21.30 h

(USA, 2021, 92 min, Ilja Najšuller)

Hutch (Bob Odenkirk) je unavený chlapík stredného veku, ktorého život sa scvrkol na otravné každodenné rituály prekladané manželkiným pohŕdaním a pubertálnymi výlevmi vlastných detí. Keď do ich domu vniknú dvaja zlodeji, nechá ich beztrestne kradnúť a prizerá sa nečinne, ako tresnú jeho syna. On sa obhajuje tým, že nechcel hrotiť nebezpečnú situáciu, ale všetci v jeho okolí ho majú za zbabelca.

Hutch si pôvodne myslel, že to ustojí, ale keď sa ocitne medzi cestujúcimi, ktorých v nočnom autobuse obťažuje banda grázlov, vybuchne v ňom nahromadená zlosť. A nie je jej málo. Než sa usadil, živil sa Hutch tým, že s pomocou násilia riešil problémy, na ktoré si nikto iný netrúfal a absolvoval kvôli tomu veľmi špeciálny tréning. Krvavá výchovná lekcia v autobuse spustí lavínu udalostí, ktoré Hutcha preveria viac, ako čokoľvek, čo doteraz prežil. Tento pán Nikto má ale poriadne tuhý korienok. A tajný trezor plný zbraní.

Vstupné cez predpredaj: 5 €
Vstupné na mieste: 6 €
Veková vhodnosť: 15
Uvádzané v pôvodnom znení so slovenskými titulkami.

ČIERNA VDOVA – Premiéra

vo štvrtok 8. júla o 21.30 h

(USA, 2021, 133 min, Cate Shortland)

V akčnom špionážnom thrilleri od Marvel studios “Black Widow” je Natasha Romanoff pod vplyvom udalostí a nebezpečného sprisahania konfrontovaná so svojimi temnejšími stránkami osobnosti, ktoré majú významné väzby na jej minulosť. Prenasledovaná temnou silou, ktorá sa nezastaví pred ničím, aby ju zlomila a zničila, sa Natasha musí vysporiadať so svojou históriou špióna a tiež rozbitými vzťahmi, ktoré ju prenasledovali už dávno predtým, ako sa stala Avengerom.

Vstupné cez predpredaj: 5 €
Vstupné na mieste: 6 €
Veková vhodnosť: 12
Uvádzané v pôvodnom znení so slovenskými titulkami.

UBAL A ZMIZNI – Premiéra

v piatok 9. júla o 21.30 h

(Česko, 2021, 99 min, Adam Hobzik)

Na piatich rôznych miestach Prahy začína komédia, ktorej dej sa odohráva počsas jedného dňa a šialenej noci. Traja kamaráti, Mireček (Matúš Ruml), Vilém (Janek Gregor) a Dužan (Duy Anh Tran), si privyrábajú pestovaním a predajom kvalitnej trávy. A dostanú ponuku, ktorá sa neodmieta: predať kompletnú úrodu za jednu noc. Lenže keď uzavrú obchod s nebezpečným Bulharom (Pedja Bjelac) a jeho pravou rukou (Karel Dobrý), zistia, že im niekto vykradol celú pestiareň. Majú pár hodín na to, aby zachránili nielen kšeft roka, ale tiež vlastné malíčky.

Dvaja policajti zo starej školy (Martin Hofmann a Leoš Noha) boli suspendovaní. Prvý z nich sa chová ako psychopat a druhý je vyhorený, takže keď prídu so žiadosťou o návrat do útvaru, nadrianení ich odmietnu. Aby získali späť svoju prácu i česť, rozhodnú sa na vlastnú päsť pátrať po kufri plnom vzácneho tovaru a neberú pri tom žiadne ohľady.

André (Marek Lambora) je rocker s nie jedným problémom. Podpísal zmluvu, v ktorej sa zaväzuje k natočeniu troch popových albumov pre teenagerov. André sa na verejnosti tvári ako hviezda, lenže v skutočnosti sa ide zblázniť. Celý svoj byt, auto i slávu by vymenil za jednu poriadnu rockerskú noc. A presne to sa mu splní, keď si na letisku omylom vezme cudzí kufor.

Prepletený príbeh s mnohými prekvapivými zvratmi sa vyznačuje humorom i štylizáciou. Mafiáni v ňom sekajú malíčky, pražský Žižkov pripomína deväťdesiate roky v Bronxe a tri hlavné príbehy filmu spája túžba žiť podľa vlastných pravidiel.

Vstupné cez predpredaj: 5 €
Vstupné na mieste: 6 €
Veková vhodnosť: 15

ČERVENÁ ČRIEVIČKA A SEDEM STATOČNÝCH – Detské kino

v sobotu 10. júla o 21.30 h

(Južná Kórea, 2019, 92 min, Sung-ho Hong)

Bacuľka Snehulienka nájde pár kúzelných červených črievičiek, ktoré ju premenia na chudučkú krásavicu. Má to ale jeden háčik! Črievičky patria zlej čarodejnici. Akoby nestačilo, že má Snehulienka plné ruky práce s ježibabou, do cesty sa jej musí ešte pripliesť sedem neodbytných trpaslíkov, ktorí od nej chcú pusu. Pokiaľ totiž títo zelení krpci dostanú bozk od krásnej ženy, bude zrušená ich kliatba a z nich sa znovu stanú udatní princovia. Ale čo je vlastne krása? Pochopí Snehulienka a jej sedem statočných spoločníkov, čo krása skutočne znamená?

Vstupné cez predpredaj: 5 €
Vstupné na mieste: 6 €
Veková vhodnosť: bez obmedzenia
Uvádzané so slovenským dabingom.

JACKIE BROWNOVÁ (Jackie Brown) – Nedele s Quentinom

v nedeľu 11. júla o 21.30 h

(USA, 1997, 148 min, Quentin Tarantino)

Starnúca letuška Jackie Brownová si privyrába k svojmu skromnému platu pašovaním peňazí z Mexika pre priekupníka zbraní menom Ordell Robbie až do momentu, keď ju zatknú agent FBI a policajt s L. A. priamo na letisku. Má šancu vyhnúť sa väzeniu, ak im sľúbi spoluprácu pri dolapení Ordella. Jackie vymyslí odvážny plán, ako to zahrať na obe strany, no situáciu komplikujú Ordellovy komplici Lauis Gara a Melanie Ralstronová, ktorí majú svoje vlastné ciele. Jackie naoko spolupracuje s políciou, aj nepohodlným šéfom a rozhodne sa zmiznúť s miliónovým balíkom.

Vstupné cez predpredaj: 5 €
Vstupné na mieste: 6 €
Veková vhodnosť: 12
Uvádzané v pôvodnom znení s českými titulkami.

Informácie o jednotlivých podujatiach nájdete aj na facebookovej stránke Letného kina na amfiteátri.

Organizátorom predstavení je O. Z. za! amfiteáter. Čas začiatku predstavenia je orientačný a skutočný začiatok predstavenia sa vzhľadom na kvalitu projekcie prispôsobuje času súmraku, ktorý môže byť až v rozsahu +10 minút od udávaného času predstavenia. Najdlhší čas súmraku sa prejavuje v strede júna, postupne sa počas júla a augusta skracuje a je teda možné začať predstavenie skôr.