V spolupráci s vydavateľstvom Ikar vám na portáli BBonline.sk každý týždeň predstavujeme novinky z pultov našich kníhkupectiev. Tentokrát vám dokážeme, že aj slávni rapperi majú čo povedať i na papieri.

50 Cent: Ihrisko

Autor románu Ihrisko je  jeden z najbohatších raperov súčasnosti – 50 Cent. Je to jeho osobná spoveď. Pri písaní čerpal z vlastných zážitkov z obdobia detstva a puberty. Pochádza z černošského geta, kde prežil ťažké detstvo. Už na základnej škole, a neskôr i na strednej, sa ako díler drog dostal do rozporu so zákonom. Ihrisko je príbehom trinásťročného chlapca, z ktorého sa stal násilník.

Trinásťročný Masliak má ťažký život. Všetci sa mu v jednom kuse vysmievajú, lebo je tučný. Neznáša predmestie, kam sa jeho matka presťahovala po rozvode, a najradšej by sa vrátil k otcovi do New Yorku. Nie je v pohode ani v škole, ani doma, ba ani obľúbené výlety za otcom často nedopadnú podľa jeho predstáv. A ešte k tomu musí dvakrát do týždňa chodiť za otravnou psychologičkou Liz, ktorá sa usiluje odhaliť, čo sa vtedy stalo na ihrisku – prečo jeden chlapec skončil v nemocnici a druhý s podmienečným vylúčením zo školy. Masliak je zo všetkého zmätený, nerozumie ani sám sebe, nieto ešte ostatným. Silou-mocou sa usiluje získať si rešpekt spolužiakov, ale väčšinou to vypáli skôr naopak. Všetci sa tvária, že mu chcú len dobre, ale každý mu radí niečo úplne iné. Masliak stojí pred rozhodnutím, ktorým smerom sa vydá, lenže hľadanie tej správnej cesty nie je jednoduché.

Ukážka z knihy:

Keď som uňho bol naposledy, foter v sobotu večer vykopol Diane z bytu. Tvárila sa, že jej to neprekáža, lebo aj tak musela ísť do roboty a ona predsa za jednu šichtu zarobí viacej než ten lenivý somár za celý týždeň. Keď vypadla, vyhlásil, že ma vezme do kina a môžem si vybrať akýkoľvek film, stačí povedať.

To je ďalší rozdiel oproti matke: ona ma do kina neberie nikdy. Tvrdí, že to je škoda peňazí, keď na rovnaké sprostosti môžem civieť v telke zadarmo. A vraj aj totálna strata času. Všetci vieme, že pre matku je čas vzácny ako zlato. Odkedy sme sa odsťahovali od fotra, aby sme mohli „viesť lepší život“, matka strávila každú sekundu buď na dvojitej šichte v nemocnici, kde robí sanitárku, alebo na kurze pre zdravotné sestry, alebo za knihami. Alebo totálne odpadnutá v posteli. Sama povedala, že okrem toho skoro nič nestíha.

50 Cent, vlastným menom Curtis James Jackson III. (1975), po problémoch so zákonom rozbehol neuveriteľne úspešnú hudobnú kariéru. Dnes má na konte štyri albumy, z ktorých sa predalo 30 miliónov kusov, a po trinástich nomináciách získal vďaka spolupráci s Eminemom cenu Grammy. V súčasnosti sa venuje aj herectvu, účinkoval  v čiastočne autobiografickom filme Zbohatni alebo zdochni (2005) a ďalších. Je autorom niekoľkých kníh.

Aj túto knižnú novinku samozrejme zakúpite v každom dobrom kníhkupectve, ale vďaka vydavateľstvu Ikar môžete vyskúšať svoje šťastie aj v našej súťaži. Stačí nám do štvrtku 6. septembra 12.00 h správne odpovedať na súťažnú otázku: Aké je vlastné meno rapera 50 Cent?

Súťaž je ukončená. Víťazom sa stal Juraj Farkaš.