Čo má spoločné stres so Shakespearovým kráľom Learom? Asi veľa. Len kedysi, pred storočiami, sa súčasný súhrn fyzických a psychických príznakov nenazýval stres. Kráľ Lear si určite užil svoje a nemal to o nič ľahšie ako dnešný vystresovaný jedinec. A preto, pre porovnanie, sú v tejto knižnej súťaži vydavateľstva Ikar a portálu BBonline.sk obidve knižky – pre jedného výhercu.

Kate Middletonová: Stres

Stres je novodobou epidémiou, sprevádza nás takmer na každom kroku. Tri z piatich návštev u lekára súvisia s ťažkosťami so stresom, preto túto skutočnosť netreba podceňovať. Čo je teda stres, na koho vplýva a ako mu možno čeliť? Odpovede nájdete v publikácii Stres, o ktorú môžete tento týždeň súťažiť.  Táto prehľadná a užitočná kniha zrozumiteľnou formou vysvetľuje príznaky a príčiny stresu. Zdôrazňuje, že stresovaný človek nie je slabý, pretože stres je neodvrátiteľnou súčasťou života v 21. storočí. Aj najvýkonnejší a najúspešnejší ľudia zažívajú veľa stresu. Autorka knihy Doktorka Middletonová ponúka overené techniky na  zvládnutie tohto problému.

Dr. Kate Middletonová je riaditeľkou sekcie starostlivosti o duševné zdravie kresťanskej organizácie Hitchin Christian Centre v Hertfordshire. Ako vyštudovaná psychologička riadi charitatívnu organizáciu zaoberajúcu sa problémami anorexie a bulímie. Jej hlavným záujmom je pomáhať ľuďom pri prekonávaní psychických ťažkostí, ktoré im bránia naplno rozvíjať svoje schopnosti.

V knihe píše: Pracujem s rozličnými ľuďmi v najrôznejších situáciách – na ich pracovisku, v školách, v ich komunite, pri práci aj u nich doma. Keďže sa stávam súčasťou života týchto ľudí, stretávam sa i s množstvom problémov. Rozprávajú mi o svojich cestách, o tom, čo prežili, o ťažkostiach, s ktorými bojujú, a prostredníctvom ich príbehov mám možnosť aj výsadu deliť sa o emocionálne skúsenosti s mnohými ľuďmi a sledovať, čo v nich tieto emócie vyvolali. Naučila som sa veľa – omnoho viac ako počas celého štúdia – o tom, aký dopad mali určité životné okolnosti na bežných ľudí, či už to boli vyhrotené emócie, ťažkosti so závislosťami, traumatické spomienky, alebo zložité, neprimerané predstavy o sebe a okolitom svete.

William Shakespeare: Kráľ Lear

Musíme v žiali, čo nám srdcia jatrí, vravieť, čo cítime – nie čo sa patrí. Ten starec skúsil najviac. A my radšej až toľko neskúsme a žime kratšie…

Azda na nijakého zo svojich hrdinov nenaložil Shakespeare toľko utrpenia ako na kráľa Leara, ktorý – podobne ako kráľ zo slovenskej ľudovej rozprávky Soľ nad zlato, zavrhol svoju najmladšiu dcéru, hoci ho mala najradšej, a kruto sa sklamal v dvoch starších. Všetkých nás čaká posledný účet, každý z nás sa môže uvidieť v mohutnom zrkadle tejto tragédie.

William Shakespeare (1564 – 1616) nebol len veľký dramatik. Vždy sa bude o ňom vždy hovoriť aj ako o najväčšom básnikovi divadla. Aj nový slovenský preklad je dielom básnika – Kráľa Leara preložil Ľubomír Feldek. Autorom ilustrácie na obálke je Peter Uchnár.

Obe publikácie vydavateľstva Ikar samozrejme kúpite už dnes v každom dobrom kníhkupectve, ale ak sa zapojíte do našej súťaže, môžete netradične vyhrať obe naraz. Odpovedzte nám do nedele 2. decembra 16.00 h na otázku: Kto preložil Kráľa Leara do slovenčiny, a šťastie sa možno obráti práve na vás.

Súťaž je ukončená. Víťazom sa stal Peter Terek.