Tentokrát vám v spolupráči s vydavateľstvom Ikar predstavíme ďalšie dve knihy z Edície Príbehy z kabelky: Kvarteto je príbeh o tom, že spôsob hry napokon dostihne každého hráča. Budem tvojimi očami hovorí o sesterskej láske, ktorá sa zmenila na nenávisť a zlobu.

Slávka Koleničová: Kvarteto

Naše predstavy o budúcnosti môžu byť akékoľvek. Najbližší okamih i tak často prekvapí. Prekvapil aj členov štyroch rodín, o ktorých je tento príbeh. Život ich spojil do symbolického kvarteta, aby ich naučil, že: „Nech sa deje čokoľvek, musíš cez to prejsť. Všetko je tak, ako má byť.“ Karty sú rozdané a hráči sú na ťahu. Kto si vytiahne karty mizérie a kto karty arogancie a snobizmu? Kto ide do hry férovo, bez pretvárky a kto sa snaží taktizovať? Rovnaké symboly sa v kvartete spájajú, taká je zásada. Tak ako rovnaké túžby v živote.

„V románe som sa pokúsila naznačiť, ako sa dokážu správať ľudia v extrémnych životných situáciách, kedy sa ich vlastnosti, často skrývané, prejavia naplno. Konštrukcia štyroch rodín mi umožnila stvárniť tento zámer,“ povedala o Kvartete jeho autorka Slávka Koleničová, ktorej v Ikare vyšli romány Nádej stratených duší (2009), Víťazné prehry (2010).

Túto publikáciu môžete kúpiť v každom dobrom kníhkupectve, alebo skúsiť svoje šťastie v našej súťaži. Odpovedzte nám do štvrtku 29. novembra 12.00 h na otázku: Koľko rodín „účinkuje“ v románe Kvarteto?

Súťaž je ukončená. Víťazkou sa stala Eva Lišková.

Eva Dedinská: Budem tvojimi očami

Román Budem tvojimi očami je pohľadom do sveta nevidomých. Rozpráva o spolužití dvoch sestier, ktorých životy ovplyvnil spoločný nepríjemný zážitok. Každá sa s ním vyrovnáva po svojom. Elena je skromná plavovláska, ukrývajúca za slnečnými okuliarmi krutý žart osudu.  Pri autonehode prišla o zrak, a tak ako dvadsaťšesťročná začína úplne odznova – zoznamuje sa so životom, privyká si na večnú tmu, učí sa rozmýšľať, pohybovať a konať ako slepá. Henrieta je samoľúba zatrpknutá žena, ktorej sa zrútil svet. Vtedy bola s Elenou tiež v aute, preto je pre ňu jednoduché obviňovať sestru zo svojho nešťastia. Hoci sú sestry, každá je iná. Elena je skromná a statočne bojuje s neľahkým osudom. Henrieta je zaslepená pocitom, že ju sestra obrala o šancu na normálny život. Napokon sa predsa len naučia spolu vychádzať, až kým sa do dediny nevráti Daniel, Elenin priateľ z detstva. Od toho dňa sa stáva spolužitie s Henrietou pre Elenu neznesiteľné. Získala lásku, stratila sestru…

„V románe som chcela poukázať na krehkosť pokrvného puta. Stačí tak málo, aby sa sesterská láska zmenila na nenávisť a zlobu. Príbeh je plný bolesti a smútku, lásky a odvahy ale aj závisti a intríg…“, hovorí autorka Eva Dedinská. V Ikare jej vyšli knihy Zmätok v srdci (2010),  Až na dno (2011).

Túto publikáciu môžete kúpiť v každom dobrom kníhkupectve, alebo skúsiť svoje šťastie v našej súťaži. Odpovedzte nám do štvrtku 29. novembra 12.00 h na otázku: Aké sú krstné mená sestier v románe Budem tvojimi očami?

Súťaž je ukončená. Víťazom sa stal Marian Lomenčík.