Regionálni členovia strany Sloboda a Solidarita sú rozhorčení, že im nebolo umožnené vystúpiť k téme vyberania poplatkov za parkovanie na zasadnutí mestského zastupiteľstva. Na problém chcú upozorniť petíciou. 

DSC_0001
Iniciatívu miestnych predstaviteľov podporil aj podpredseda SaS Ľubomír Galko.

Poslanecká väčšina v MsZ zložená zo strán SMER-SD, SNS, ĽS-HZDS neodsúhlasila vystúpenie Miroslava Ivana zo SaS na decembrovom rokovaní. Ten chcel predstaviť alternatívu k súčasnému spôsobu plateného parkovania v meste, ktoré v súčastnosti zabezpečuje súkromná spoločnosť EEI. Ivan mohol vystúpiť až po hlasovaní v rámci slova pre verejnosť.

Okresný predseda SaS trvá na argumente, že mesto prichádza o státisíce eur a príjmy z plateného parkovania by mali ísť bez sprostredkovateľov priamo do mestského rozpočtu. „Mesto nie je platcom DPH,“ povedal Ivan, podľa ktorého by samospráva mohla mať vyššie príjmy aj o túto zložku.  Ako príklad uviedol mesto Trnava.

Preto spolu s Radovanom Slobodom rozbiehajú petíciu. „Týmto spôsobom chceme vytvoriť tlak na poslancov a primátora mesta, aby začali konať a brániť záujmy mesta,“ povedal Ivan.

DSC_0015MBB tvrdí, že v súčasnom stave je zisk z parkovania väčší ako v minulosti, keď prevádzkovala systém mestská spoločnosť sama. Benefitom má byť aj parkovací dom v hodnote 2,5 milióna eur, ktorý sa zaviazala EEI postaviť do piatich rokov od podpísania zmluvy.

Členovia SaS sú presvedčení, že zisk mesta by mohol byť v prípade priameho výberu niekoľko stotisíc eur. „Pokiaľ by mesto malo tie isté prevádzkové náklady, tak ziskovosť je taká ako sme hovorili, „ hovorí Ivan. Jeho kolega Radovan Sloboda dodáva, že že pri kalkulácii zohľadnili aj prípadné náklady na nákup nových parkovacích automatov. „Návratnosť investície je na úrovni pol roka,“ povedal regionálny predseda SaS.