Už tento víkend prinesie úplný reštart všetkých súťaží Banskobystrického zväzu malého futbalu. Pri tejto príležitosti bol hosťom popoludňajšieho vysielania BB FM rádia predseda Banskobystrického zväzu malého futbalu, Lukáš Berec. 

Súťaže Banskobystrického zväzu malého futbalu sa po 7-mesačnej pauze opäť rozbehli jesennými dohrávkami. Tento víkend sa už do zápasového diania zapoja tímy všetkých štyroch súťaží. Reštart umožnilo zlepšenie pandemickej situácie a Covid semafor, v ktorom sa malý futbal nachádza v 2. kategórii, medzi športmi so stredným rizikom nákazy.

„Komunikovali sme s manažérmi mužstiev, ktorí si odsúhlasili reštart sezóny. V piatok a v sobotu začíname už so všetkými súťažami a hrať budeme až do 26. júna. V každej súťaži sa dohrá 5. kôl. Zo súťaží nik nepostúpi ani nezostúpi. Oceníme aspoň najlepších strelcov súťaží a vyhodnotíme tabuľku fair play,“ povedal k reštartu súťaží predseda BBZMF Lukáš Berec v rozhovore pre BB FM rádio.

„Máme mužstvá, ktoré hrajú už viac ako 20 rokov.“

Lukáš Berec, predseda BBZMF

Pre Banskobystrický zväz malého futbalu je to vôbec prvá sezóna vo vedení súťaží. Predseda zväzu v rozhovore pred BB FM rádio priblížil, čo vlastne BBZMF je a prečo vznikol: „Banskobystrický zväz malého futbalu je občianske združenie, ktoré vzniklo s účelom rozvoja malého futbalu v banskobystrickom regióne. Vznikli sme minulý rok, ale malý futbal má už v Banskej Bystrici dlhoročnú tradíciu. Budúci rok budeme oslavovať 40 rokov malého futbalu v meste. Vznikli sme hlavne preto, aby ľudia trávili čas športovou činnosťou a vytvárali komunitu ľudí. V mužstve, v ktorom hrávam, sme dlhoroční kamaráti a stretávame sa s rodinami aj mimo ihriska. Čiže ako sa hovorí, futbal spája. Takýchto mužstiev je samozrejme veľa. Dokonca máme mužstvá, ktoré hrávajú malý futbal spoločne cez 20 rokov.“

Nové vedenie prinieslo do malého futbalu v meste pod Urpínom aj niekoľko noviniek. „V tejto sezóne sme prešli na nový informačný systém. Spustili sme nový web. Všetky úkony robíme výlučne elektronicky. Začali sme s nahrávaním videí z vybraných zápasov, ktoré si hráči a diváci môžu pozrieť na našej stránke. Ďalej sme spustili spomínanú tabuľku fair play, v ktorej budú mužstvá zoradené na základe počtu žltých a červených kariet, omeškaní platieb štartovného a iných priestupkov. Najlepšie tri tímy budú v budúcej sezóne odmenené odpustením štartovného,“ vysvetlil Lukáš Berec.

„Financie máme pod kontrolou.“

Malý futbal sa na Slovensku teší rastúcej popularite. V Banskej Bystrici bude však tento šport v budúcom roku oslavovať už 40. rokov a časy s trojciferným počtom prihlásených tímov má za sebou. Cieľom nového vedenia malého futbalu v meste je zastaviť pokles a stabilizovať počet mužstiev.

„V roku 2011 sme mali až 112 tímov. V posledných rokoch sa ten počet tímov drží okolo čísla 60. V aktuálnom ročníku máme 63 mužstiev. Momentálne sme teda zastabilizovaní. Uvidíme, ako to bude v budúcej sezóne, aký vplyv bude mať koronavírus na náš šport. Pevne verím, že naši hráči budú aj naďalej športovať,“ povedal Berec.

Malý futbal v Banskej Bystrici patril predtým pod hlavičku Mestskej únie malého futbalu. Tá svoju činnosť ukončila aj v dôsledku tragickej smrti jej ekonóma. V komunite hráčov malého futbalu v meste pod Urpínom sa tak oprávnene šírili pochybnosti o finančnej situácii.

“Financie máme už pod kontrolou. Máme pokryté všetky výdavky. Naše príjmy sú najmä z príspevkov od našich členov, čiže hráčov. Dostávame dotácie od Slovenského zväzu malého futbalu. Od Mesta Banská Bystrica sme v tomto roku tiež dostali dotáciu. V blízkej dobe plánujeme oslovovať ďalších sponzorov, ktorí by nám navýšili príjmy. Nakoľko máme transparentný účet, ľudia si môžu v reálnom čase prezerať naše príjmy a výdavky,“ vyjadril sa k finančnej situácii predseda BBZMF.

„Chceme hrať Superligu a usporiadať Majstrovstvá Slovenska.“

BBZMF plánuje v budúcnosti prinášať aj ďalšie novinky, ktorými chce oživiť a skvalitniť malý futbal v meste. Banská Bystrica by mohla mať od budúcej sezóny zástupcu v najvyššej celoslovenskej súťaži aj v ďalšom športe. Oslavy 40. výročia malého futbalu v Banskej Bystrici v roku 2022 by zas mohli byť spojené s usporiadaním Majstrovstiev Slovenska v malom futbale.

„V budúcej sezóne sa plánujeme prihlásiť do celoslovenskej súťaže s názvom Superliga, v ktorej hrávajú výbery jednotlivých líg. Ak nám to situácia dovolí, plánujeme v budúcnosti spustiť detskú a stredoškolskú ligu, kde budeme úzko spolupracovať so základnými a strednými školami. Čo sa týka roku 2022, v ňom budeme oslavovať 40 rokov malého futbalu v Banskej Bystrici. V tejto spojitosti rokujeme so Slovenským zväzom malého futbalu, aby sme zorganizovali Majstrovstvá Slovenska v malom futbale tu v Banskej Bystrici. Môžem prezradiť informáciu, že sme horúcim kandidátom na usporiadanie tohto podujatia,“ priblížil plány zväzu do budúcna Berec.

Predseda BBZMF dostal v rozhovore pre BB FM rádio aj otázku ohľadom konkrétneho miesta, kde by si vedel usporiadanie Majstrovstiev Slovenska v malom futbale predstaviť. „Aktuálne sa dorába ihrisko v Radvani, ktoré má byť mestské, a tým pádom budeme rokovať s Mestom Banská Bystrica o tomto areáli, pretože je najvhodnejší zo všetkých, ktoré máme v rámci Banskej Bystrice,“ prezradil.

Ďalšou témou, ktorej sa šéf banskobystrického malého futbalu v popoludní s BB FM venoval, boli rozhodcovia. „Aktuálne máme šikovných a kvalitných rozhodcov, ale máme ich nedostatok. Snažíme sa pritiahnuť nových rozhodcov, pretože je to pre nás jedna z kľúčových oblastí, ktorým sa chceme venovať,“ doplnil Lukáš Berec, predseda Banskobystrického zväzu malého futbalu.

Zvukový záznam celého rozhovoru s Lukášom Berecom nájdete na stránke BB FM rádia.