Už v piatok 20. septembra budú mať banskobystrickí filmoví diváci a diváčky výnimočnú šancu vidieť nový slovenský film Nech je svetlo v špeciálnej klubovej predpremiére. Novinku, ktorá mala celosvetovú premiéru v lete na slávnom karlovarskom festivale, uvedie Filmový klub v Múzeu SNP.

Ústredný hrdina filmu Milan (40) má tri deti a aby zabezpečil svoju rodinu, chodí pracovať do Nemecka. Počas návštevy doma cez Vianoce zistí, že jeho najstarší syn Adam je členom polovojenskej mládežníckej skupiny. Chlapec je zapletený do šikanovania a usmrtenia spolužiaka. Otec sa rozhoduje, čo by mal spraviť. Spolu s manželkou Zuzkou pri tom začnú zisťovať skutočnú pravdu o svojom synovi, o svojej rodine, o sebe samých a aj o spoločenstve okolo seba.

Hlavnú úlohu stvárnil člen Činohry SND Milan Ondrík, ktorý si za svoj výkon odniesol Cenu pre najlepšieho herca z Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch. Na tomto festivale film bodoval aj u Ekumenickej poroty, ktorá ho ocenila Zvláštnym uznaním. Ocenený Milan Ondrík bude súčasťou delegácie tvorcov filmu, ktorí zavítajú v piatok 20. septembra o 18:00 hod. na špeciálnu predpremiéru filmu do Filmového klubu v Múzeu SNP.

Okrem Ondríka prídu s publikom do Banskej Bystrice diskutovať aj režisér a scenárista filmu Marko Škop, kameraman Ján Meliš, strihač František Krähenbiel a tiež herecký predstaviteľ syna Adama František Beleš. Nenechajte si ujsť výnimočnú príležitosť vidieť v predpremiére slovenský film, ktorý pred pár dňami vybrala Slovenská filmová a televízna akadémia do medzinárodného umeleckého súboja o oscarovú sošku.

Informácie o podujatí nájdete aj na Facebooku.