V uplynulých dňoch vyrástlo v priestore pred železničnou stanicou moderné cyklostanovište určené pre bezpečné uloženie bicyklov či ich príslušenstva.

Mesto Banská Bystrica od mája 2016 realizuje v spolupráci s Nadáciou EKOPOLIS a ďalšími európskymi partnermi projekt MOVECIT. Projekt je podporený v rámci programu Interreg Central Europe a je zacielený na tvorbu plánov udržateľnej mobility pre inštitúcie.

Okrem Inštitucionálneho plánu mobility mesto od roku 2018 v rámci projektu MOVECIT pracovalo na realizácii pilotnej akcie cyklostanovišťa.

Už v týchto dňoch sa Banskobystričania i návštevníci môžu tešiť z vybudovaného cyklostanovišťa, ktoré sa nachádza pri železničnej stanici. Pozostáva z cykloboxov, prístrešku s klasickými cyklostojanmi, nabíjačky pre e-biky, verejnej pumpy, úložných uzamykateľných skriniek či cyklomapy.

V prvých cykloboxoch je miesto pre dvanásť bicyklov či priestor na uloženie prilby. Boxy budú slúžiť na bezpečné odkladanie bicyklov a ovládať ich bude možné prostredníctvom kreditných kariet či mincí.