slnečné počasieBanskú Bystricu čaká tropický víkend. Na nedeľu vyhlásili meteorológovia pre Banskobystrický okres výstrahu prvého stupňa pred vysokou teplotou.

V meste pod Urpínom sa miestami očakáva dosiahnutie hranice až 35 stupňov Celzia v tieni, čo už predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. Ako upozorňuje Slovenský hydrometeorologický ústav, táto teplota vzduchu nie je v tejto ročnej dobe a oblasti nezvyčajná, ale pravdepodobnosť nadmerného zaťaženia organizmu u niektorých osôb je vysoká.

Dôležité je preto vyhýbať sa dlhodobému pobytu na priamom slnku, najmä okolo poludnia. Dodržiavanie pitného režimu je samozrejmosťou, pričom v týchto letných dňoch by nemalo byť pre dospelú osobu výnimočné vypiť počas dňa aj viac než tri litre tekutín.

Ako má byť v nasledujúcich dňoch?

PIATOK (26.7) – Slnečno len s niekoľkými oblakmi na oblohe. Bez rizika zrážok. Ranné teploty okolo 21, popoludňajšie do 31 stupňov Celzia.

SOBOTA (27.7) – Prevažne slnečno. Popoludní možná prehánka, alebo búrka z tepla. Ráno teploty okolo 24, popoludní do 31 stupňov Celzia.

NEDEĽA (28.7) – Slnečno, absolútne bez oblačnosti nad Banskou Bystricou. Teplota vzduchu ani v noci neklesne pod 20 stupňov Celzia, ráno to už bude okolo 25 a popoludní do 35 stupňov Celzia.

PONDELOK (29.7) – Bude naďalej slnečno, len s malou oblačnosťou, ktorá narastie až k večeru a s ňou by mali prísť aj zrážky a tiež ochladenie vzduchu na ďalšie dni. Samotný pondelok ale bude naďalej mimoriadne horúci, keď sa vzduch opäť vyšplhá až ku 35 stupňom Celzia.