Hľadali slobodu a nespútanosť a chceli divákom priniesť netradičné cestovateľské dobrodružstvo. A tak sa českí herci Pavel Liška a Honza Révai a kameraman Hynek Bernard naskočili na motorky a vydali sa do Strednej Ameriky.

Za tri mesiace prešli zábavnú, no miestami aj dosť nebezpečnú cestu od Panamy až po Mexiko. O tom, čo všetko ich postretlo povedia v zábavnej cestovateľskej show Vandráci Vagamundos v utorok 17. septembra o 20.00 h v banskobystrickej Aule SZU. 

Krajina ako Mexiko je dnes už pomerne známa a vydáva sa do nej viac tuzemských cestovateľov, no ďalšie krajiny, ktoré ste navštívili až tak známe nie sú. Napríklad pri El Salvadore nejednému vyskočí výstražná kontrolka. Aké boli vaše očakávania z tejto cesty a aké nakoniec zažité dojmy?

Honza Révai: Už v Česku, ale potom aj priamo na mieste nás, ako miestni, tak aj turisti, varovali pred Hondurasom a El Salvadorom. “Tomuto miestu sa vyhnite oblúkom,” hovorili, no my sme nimi museli prejsť. V Hondurase bolo vidieť, že je divoký už na prvý pohľad, a aj sme ho prešli za jeden deň. Ale v El Salvadore, kam sme došli až za tmy, sme boli šťastní, že sme prežili ten Honduras. Musím ale povedať, že sme mali všeobecne veľké šťastie. 

Pavel Liška: Mexiko je tak obrovské a rôznorodé, že si dovolím povedať, že kto aj už raz bol v Mexiku, aj tak ho nespoznal. Rovnako, ako my. Tam je toho stále toľko, čo objavovať. A samozrejme, El Salvador a Honduras sú krajiny, kde nie je úplne bezpečne. Ale tiež platí aj množstvo predsudkov. Ľudia sú hlavne dobrí, všade. Tých zloduchov je našťastie omnoho menej. Aj keď nás mnohí varovali, my sme tieto dve zeme prešli na jeden záťah. Keď sme prešli hranice nádherného Hondurasu, bolo fakt vidieť, že je to štát, ktorý sa vymyká. Horiace barikády cez ulicu, polícia, divokí domorodci,… Za hranicami sme si v El Salvadore zahovorili hostel. Boli sme tak šťastní, že sme už v polovici tej smrťokrutej cesty, že sme sa tam opili a na druhý deň mali opicu. A pretože sme už starší a tá opica nám netrvá hodiny, ale dni, my sme aj zabudli, že sme v tom strašidelnom El Salvadore a spokojne sme si ním cestovali ďalšie štyri dni. Bol nádherný so všetkým všade. Pravda ale je, že úplne slobodne cestovať sme potom začali až v Guatemale.

Čo vás osobne prekvapilo, keď ste týmito krajinami prechádzali?

Honza Révai: Predsudky hýbu svetom i na týchto miestach. Aj lokáli nás varovali pred niečím, čo nás potom vôbec nepostretlo. Pravda je, že keď to človek nezažije na vlastnej koži, tak to nepochopí. 

Pavel Liška: O tom by som radšej povedal naživo v našej show. 

Na ceste ste boli traja. Nemali ste po čase pocit ponorky?

Honza Révai: S ponorkou sme počítali, veď sme tam šli na tri mesiace! A keď prišla, tak sme sa rozdelili a Guatemalu sme prešli každý sám. A potom prišla kríza ešte jedna, ale o nej už potom naživo. 

Pavel Liška: Samozrejme, že sme sa len nesmiali a nežasli nad všetkým. Boli sme tam štvrť roka, v divočine, a najčastejšie úplne sami. Stále spolu! Raz za týždeň sme, kvôli elektrine, spali niekde v hosteli. Zakaždým tam boli len dve postele. Keďže sme museli šetriť, Hynek, ktorý nabíjal a zálohoval, spal so svojou technikou a ja so svojim Révaiom. (smiech)

Vandráci Vagamundos

Zorro, Don Juan a Comandante, teda Pavel, Honza a Hynek sa na svoju výpravu vydali na vlastnú päsť, bez štábu, bez sprievodných vozidiel, bez hotelov a iného hýčkania. Jednoducho naskočili na svoje dvojkolesové tátoše a zmizli v prachu cesty. Najprv boli videní v Paname, potom zamierili do džungle Kostariky, vandrovali po rozsiahlej Nikaragui, napriek varovaniam prešli Honduras, potom vstúpili do zeme vulkánov El Salvadora, objavili nádhernú Guatemalu, prefičali maličké Belize a svoju spanilú jazdu ukončili v preslávenom Mexiku. Na výprave im štrajkovali mašiny aj ich ohrozoval škorpión, no nebezpečenstvá prevážili priateľské stretnutia s miestnymi kultúrami. Dnes svoje zážitky, ktoré starostlivo dokumentovali, prezentujú na zaujímavom cestovateľskom večere. 🇵🇦🇨🇷🇳🇮🇭🇳🇸🇻🇬🇹🇧🇿🇲🇽

Lístky na podujatie si môžte zakúpiť na predpredaj.sk. Viac informácií o cestovateľskej show nájdete na Facebooku.