Viacerých Banskobystričanov irituje, že maximálna povolená rýchlosť na obchvate mesta je osemdesiat kilometrov za hodinu. Koncesionár vysvetľuje, že je to kvôli nastaveným projektovým parametrom tohto úseku.

obchvatBanskobystrický obchvat, ktorý je súčasťou rýchlostnej cesty PR1BINA, miestami láka vodičov k zvýšenej rýchlosti. Dva pruhy dávajú komfortný priestor ku predchádzaniu a hlavne v zjazde z kopcov je ťažké udržať ručičku tachometra na povolenej hranici. To v poslednom období využívajú príslušníci dopravnej polície, ktorí pokutujú za prekročenie rýchlosti.

Povolený osemdesiatka vyplýva z projektu, ktorý bol pred výstavbou obchvatu navrhnutý. „Projekt severného obchvatu Banskej Bystrice bol pripravovaný v čase, keď Vyhláška o cestnej premávke povoľovala maximálnu rýchlosť 80 km/h na obchvatoch v intraviláne. Parametre obchvatu sú navrhnuté pre túto maximálnu rýchlosť a preto z bezpečnostných dôvodov nie je možné rýchlosť na tomto úseku zvýšiť,“ píše v stanovisku koncesionár projektu GRANVIA, a.s.

K zmene maximálnej povolenej rýchlosti preto v blízkej dobe nedôjde a vodiči by si mali v tomto úseku dávať pozor na dodržiavanie dopravných predpisov.