O zdravých účinkoch orechov vie dnes už každý. Čo ale orechové maslá? Sú rovnako zdravé? Ak milujete sladké dobroty, no zároveň preferujete zdravý životný štýl, orechové maslá sú ideálnou voľbou. Arašidové, kešu či makadámiové maslá sú dobrým zdrojom energie a zároveň skvele chutia. Výhodou mandľového masla je, že je spomedzi ostatných masiel z orechov najzdravšou alternatívou. Vyrába sa z kvalitných orechov a sladkastá chuť vzniká pridaním cukru z kokosových kvetov.

V obchodných reťazcoch nájdete množstvo druhov mandľového masla. Vždy si však prečítajte etikety na zadnej strane produktu, aby ste si nekupovali síce lacné, no nekvalitné maslo. Slovenské mandľové maslo Slowlandia dokonca získalo Oskara na súťaži Great Taste Award. Toto ocenenie je tým najcennejším úspechom, ktorým sa môžu popýšiť len tie najkvalitnejšie jedná a nápoje na svete.

Pozreli sme sa na účinky mandľového masla a jeho zložiek na zdravie. Prečo by nemalo chýbať aj vo vašej kuchyni vám dnes prezradíme.

Čo obsahuje mandľové maslo?

Mandľové maslo je v prvom rade skvelým zdrojom bielkovín. Výhodou je, že má len veľmi málo sacharidov. Z toho dôvodu je zdrojom cukrov pre všetkých milovníkov posilňovne či fitness.

Mandľové maslo obsahuje zdravé rastlinné tuky, a preto je vhodné aj pre vegetariánov a vegánov. Navyše je zložené z mononasýtených a polynenasýtených tukov, ktoré podporujú zdravé fungovanie kardiovaskulárneho systému. Mandľové maslo tak poteší vaše chuťové poháriky, ako aj srdce.

Tento druh orechového masla je tiež bohatým zdrojom horčíku, ktorý podporuje dobré fungovanie nervového systému. Okrem toho obsahuje vitamín E, ktorý podporuje správne trávenie, a taktiež spomaľuje proces starnutia. Fosfor zasa vplýva na kvalitu a pevnosť kostí spolu s vápnikom. Medzi ďalšie látky, ktoré mandľové maslo obsahuje je kyselina listová, ktorá je dôležitá pre zdravý vývoj dieťaťa. Kyselina listová ovplyvňuje metabolizmus bielkovín ako aj vašu pozitívnu náladu a psychickú pohodu.

K čomu sa hodí mandľové maslo?

Vďaka jemnej konzistencii a príjemnej orieškovej chuti sa hodí na všetky jedlá. Pridajte si lyžičku do ovsenej kaše alebo si ho namažte na teplý croissant. Skúste ho zmiešať s tvarohom a pridajte si ho ako plnku do palaciniek. Vaše deti sa budú len oblizovať.

Plánujete si doma pripraviť kvalitný steak? Pri príprave marinády použite lyžičku mandľového masla Slowlandia a zažite extázu chutí. Milovníci drinkov si ho radi pridávajú do miešaných nápojov či koktailov. V ovocných smoothies dodá jedinečnú príchuť a zaujímavú krémovú konzistenciu.

V momente, keď vás prepadne neznesiteľná chuť na sladké, stačí vybrať lyžičku a ochutnať dokonalú orieškovú chuť. Mandľové maslo je skvelým tipom na vianočný či narodeninový darček pre každého milovníka zdravej výživy a fitness.