V lete som pracoval ako brigádnik v jednej firme, s ktorou som uzavrel zmluvu na neurčitý čas. S prácou som skončil k 2. 9. 2010. Zamestnávateľ mi mzdu za júl v poriadku vyplatil, ale za august som peniaze nedostal. Peniaze mi sľuboval už v polovici septembra, ale stále nič. Vždy, keď ho kontaktujem, tak mi povie, že na ďalší deň, alebo o dva to vybaví, ale stále nič. Chcel by som vedieť, akú mám možnosť získať svoje peniaze.

Radí Matúš Kuzmiak, LL.M.:

Vo vašom prípade by som sa pozrel na ustanovenia §129 a 130 odst.2 zákona č.311/2001 Z.z., zákonníka práce. Predmetné ustanovenia hovoria nasledovné:

§ 129

Splatnosť mzdy

(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.

(2) Na žiadosť zamestnanca musí mu byť mzda splatná počas dovolenky vyplatená pred nastúpením dovolenky.

(3) Pri skončení pracovného pomeru vyplatí zamestnávateľ zamestnancovi mzdu splatnú za mesačné obdobie v deň skončenia pracovného pomeru, ak sa nedohodli inak, najneskôr však v najbližšom výplatnom termíne nasledujúcom po dni skončenia pracovného pomeru.

§ 130 odst. 2:

(2) Mzda sa vypláca vo výplatných termínoch dohodnutých v pracovnej zmluve alebo v kolektívnej zmluve. So zamestnancom vykonávajúcim domácku prácu možno dohodnúť výplatu mzdy aj za dodanie každej skompletizovanej pridelenej práce.

Ďalej by som Vás upozornil na ustanovenie §214 zákona č.300/2005 Z.z., trestného zákona, podľa ktorého ten, kto ako štatutárny orgán právnickej osoby alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnávateľom, alebo ich prokurista nevyplatí svojmu zamestnancovi mzdu, plat alebo inú odmenu za prácu, náhradu mzdy alebo odstupné, na ktorých vyplatenie má zamestnanec nárok, v deň ich splatnosti, hoci v tento deň mal peňažné prostriedky na ich výplatu, ktoré nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, alebo vykoná opatrenia smerujúce k zmareniu vyplatenia týchto peňažných prostriedkov, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

Je teda otázne, aký termín výplaty bol v zmluve dohodnutý. Zamestnávateľ je povinný vyplatiť Vám mzdu najneskôr v nasledujúcom výplatnom období. Ak bol tento termín už prekročený, obrátil by som sa na Vašom mieste na zamestnávateľa s pohrozením, že budete kontaktovať príslušný úrad práce a budete vo veci ďalej konať – Váš evidentne právne nepopierateľný nárok na výplatu budete uplatňovať súdnou cestou. V tomto prípade sa zamestnávateľovi môžu výdavky navýšiť aj niekoľkonásobne – trovy konania, právne zastúpenie, náklady spojené s uplatnením pohľadávky.

Pripravené v spolupráci s www.pravnarevue.sk – Ďalšie právne rady na portáli BBonline.sk čoskoro.

Už publikované právne rady na BBonline.sk nájdete tu…