Trávnik je súčasťou takmer každej záhrady, pretože nám prináša kus prírody priamo k nám domov. Tráva ako taká znáša zastrihávanie a aj rôzne podmienky počasia, no veľakrát sa s nimi vyrovná nie zrovna estetickým spôsobom. Ako sa starať o trávnik, aby ste dosiahli jeho zdravý vzhľad a krásnu hustotu?

Kalendár starostlivosti o trávnik

O trávnik je potrebné sa starať celoročne. Počas jednotlivých mesiacov sú ale nároky na starostlivosť rozličné a je preto potrebné ich dodržiavať. Podľa kalendára na starostlivosť je podstatné najprv úvodné plánovanie, pričom najlepšie mesiace na založenie trávnika sú máj a jún. Hnojiť by sa mal až do novembra, pričom hnojenie by malo byť sprevádzané aj odstraňovaním buriny.

V letných mesiacoch vás asi neprekvapí, že je podstatné trávnik zavlažovať. Na takéto účely vám môže poslúžiť automatická závlaha alebo stačí len zapojiť hadicu k zdroju vody a trávnik pravidelne polievať. Kosenie je tiež veľmi dôležité, aby trávnik dostatočne zhustol. Najlepšie je kosiť často, aby ste brali malé množstvo trávy, pričom trávnik sa bude úmerne zahusťovať. Na neprístupné plochy potom môžete pokosiť sú vhodným prostriedkom krovinorezy.

V rámci kalendára starostlivosti sa jeseň spája s obdobím hrabania lístia a tiež sa používa aj technika zavápnenia na zimu. Vertikutácia môže mať tiež veľký význam, no mala by sa realizovať najlepšie v júni alebo septembri až októbri. Samozrejme je potrebné sledovať aj vývoj vášho trávnika, aby ste videli jeho nedostatky a tiež aj prednosti.

Trávnik má aj praktickú funkciu

Trávnik patrí ešte stále medzi základné formy úpravy záhrady. Je to aj v dôsledku príjemného zeleného vzhľadu, ktorý nás spája s prírodou. Trávnik však umožňuje aj lepšiu reguláciu vodného režimu. Betónové plochy totiž vodu nezachytávajú a tak pozvoľna odteká. Trávnik vám umožní využiť vodu na hospodárenie – priamo sa obohatí o potrebné živiny a vodu.

Rovnako má trávnik význam aj z hľadiska tepelnej regulácie. Betónové plochy nadmerne znásobujú horúce počasie, zatiaľ čo rastliny majú lepšie charakteristiky pre pohlcovanie tepla. Samozrejme v tomto ohľade majú veľký význam aj dreviny, ktoré okrem iného poskytujú tak potrebné zatienenie pred horúcimi slnečnými lúčmi.