Pri stavbe domu alebo chaty je potrebné vyriešiť mnoho praktických problémov. Patrí k nim aj spôsob ohrevu teplej vody a riešenie odvodu odpadových vôd. Poradíme vám pri oboch z nich.

Žumpa

Tam, kde nie je možné odviesť odpadové vody do kanalizácie, poslúži namiesto toho žumpa. Žumpy sú určené na zachytenie odpadových vôd. Pri výbere žumpy máte na výber dve riešenia. Prvým je jednokomorová žumpa, ktorá slúži len na zhromaždenie odpadu. Ten je potom potrebné vyvážať špeciálnym vozidlom.

Na jej stavbu si budete musieť vybaviť stavebné povolenie. Druhým riešením je tzv. dvojkomorová žumpa alebo septik. Septik slúži nie len na zachytenie, ale aj čistenie odpadových vôd. Tie sú po prečistení vypustené do povrchovej alebo podzemnej vody.

Ako vybrať veľkosť žumpy?

Pri výbere správnej veľkosti žumpy najskôr zvážte množstvo odpadu, ktoré budete vypúšťať. Od toho závisí objem žumpy. Na trhu nájdete riešenia rôznych rozmerov. Môže vám vyhovovať žumpa 10 m3 alebo iné rozmery. Pre štvorčlennú rodinu postačí pri frekvencii vývozu približne raz za 15 dní žumpa 10m3.

Pri výbere miesta nezabudnite na dodržanie minimálnych povolených vzdialeností od budov a vodných zdrojov. A samozrejme na dobrý prístup pre fekálne vozidlo.

Ohrievacie teleso do bojlera

Aj ohrev teplej vody sa dá v dome vyriešiť niekoľkými spôsobmi. Ak sa rozhodnete pre ohrev pomocou bojlera, je dôležité odhadnúť jeho optimálnu veľkosť. Ak by ste zvolili príliš malý bojler, mohlo by sa stať, že by ste museli často čakať na ohrev vody na umývanie. Príliš veľký bojler by mal za následok zbytočné zvyšovanie nákladov. Pre štvorčlennú rodinu sa zvyčajne odporúča bojler vo veľkosti 120 l.

Pri používaní nezabudnite, že bojler vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Aby sa ohrievacie teleso do bojlera nezanieslo, je potrebné odstraňovať vodný kameň. Ten sa usádza aj na stenách ohrievača a termostate. Ak sa ohrievacie teleso do bojlera príliš zanesie, následkom sú zbytočné náklady na ohrev vody. Alebo aj porucha, pri ktorej bude potrebné kúpiť nové ohrievacie teleso do bojlera. Uvidíte, že spokojnosť s bývaním a všetok potrebný komfort bude na nezaplatenie.