BBonline.sk (Jana Golianová) | 24.4.2011

Pracovná agentúra sa bráni

Vo štvrtok sme Vás prostredníctvom článku agentúrami. Vyzýva tak k opatrnosti.

Ako v piatok pre BBonline.sk potvrdil Frank van Gool, výkonný riaditeľ OTTO Work Force, zamestnanci banskobystrickej pobočky ho informovali o priebehu protestu, no červenú kartu mu nesprostredkovali a prostredníctvom e-mailu od Priamej akcie tiež nijakú nedostal. Túto situáciu v sobotu vysvetlil Michal Tulík z Priamej akcie: Červená karta bola zaslaná dnes dopoludnia priamo Frankovi van Goolovi. Nikde sme nepovedali, že mu ju pošleme hneď.

Frank van Gool reagoval aj na formu protestu: Ako som pochopil, ich správanie nebolo korektné. Na obranu spoločnosti uviedol, že úspešnosť a meno spoločnosti sa nedá merať na základe nespokojnosti, pretože vždy sa nájde aj pár nespokojných pracovníkov. Veď v roku 2010 nás 69% našich pracovníkov odporučilo ďalšej osobe, tvrdí van Gool, pričom sa odvoláva na prieskum, ktorý podľa neho zabezpečuje externá spoločnosť v materinskom jazyku pracujúcich prostredníctvom anonymných rozhovorov, a to 2 – 4 týždne po skončení zmluvy.

Samozrejme, pri množstve našich pracovníkov je možné, že spravíme chybu. A ak je pracovník v práve, vyriešime jeho problém, tvrdí ďalej. V tomto prípade však spoločnosť očakáva, že nespokojní pracovníci sa na nich obrátia prostredníctvom dotazníka či internetovej stránky. Svoje postrehy a sťažnosti tiež môžu poslať na emailovú adresu výkonného riaditeľa frankvangool@ottoworkforce.eu. Existenciu organizácií ako Priama akcia, ktoré sa starajú o dobro ľudí, však Frank van Gool víta. Ale dopĺňa: Som vždy otvorený diskusii a spätnej väzbe. Chcem to však bez predošlého kriku a obviňovania.Aj preto vyzýva pracovníkov agentúry, aby využili priame kontakty, kým sa s problémami obrátia mimo agentúry. Faktom však je, že poznáme viacero prípadov, kedy sa pracovníci ozvali a ako skončili? Zhoršili sa im podmienky, nepredĺžila sa im zmluva, prípadne ešte dostali pokuty, varuje pred otvorenou ochotou Franka van Goola Michal Tulík z Priamej akcie. Súbežne poukázal na aktuálne riešený prípad 40-ročného Poliaka Macieja, ktorý sa zranil v belgickej továrni a v súčasnosti je práceneschopný.