Do 3. septembra si v Štátnej vedeckej knižnici môžete pozrieť výstavu divadelných a hudobných plagátov, ktorých autorom je banskobystrický grafický dizajnér Ján Kališka. 

„Plagát je fenoménom v komplexnosti druhov výtvarného umenia. Svojím pôsobením na diváka sa vymyká ostatným druhom a žánrom výtvarného umenia. Plagát je taký chuligán, ktorý si diváka hľadá na ulici sám. Je súčasťou street artu a jedným z najstarších druhov pouličného umenia. Má bohatú históriu. Plagát je tiež fenomén, ktorý spája vo svojom obsahu obraz a písmo. Kompozičné riešenie tohto spojenia kladie pred autora neľahké úlohy a dobrá práca s písmom je jedným zo základných predpokladov zvládnutia problematiky. Pravdou je, že plagát sa pomaly vytráca z nášho života. Nahrádzajú ho veľkoplošné reklamy, billboardy. V poslednom čase je preto dosť vzácne stretnúť sa s autorskou výstavou plagátu.  Plagáty Jána Kališku svoju pouličnú úlohu splnili. Informovali verejnosť o rôznych kultúrnych podujatiach a teraz sú vo výstavnom priestore spolu na jednom mieste. Môžeme sledovať , ako autor postupne stráca ostych, možno strach či obavy, a ako sa postupne stáva vo svojej práci istejší a slobodnejší,“ povedal na vernisáži výstavy jej kurátor, akademický maliar Milan Sokol.

Ján Kališka na svojej debutovej výstave prezentuje 24 plagátov, dvanásť divadelných a presne toľko hudobných.  Návštevníci výstavy môžu vidieť plagáty známych divadiel, ako je napríklad Divadlo na Jezerce Jana Hrušínského,  martinské Slovenské komorné divadlo či pražský divadelný súbor Spolek sešlých. Hudobné plagáty sú tiež plné zvučných mien domácej ale aj zahraničnej hudobnej scény – islandská kapela Mezzoforte, úspešná finalistka svetoznámej súťaže The Voice (USA, 2016) Ali Caldwell, legenda slovenskej pop music Karol Duchoň, skvelý slovenský bubeník Martin Valihora aj známy český spevák Dan Bárta.

„Plagát ako taký nevzniká ako iné voľné druhy výtvarného umenia, na plagát musí byť spoločenská objednávka a, samozrejme, aj reálne zadanie. Všetky plagáty, ktoré som robil boli na konkrétne podujatie a v prvom rade splnili svoju informačnú úlohu. Nápad sa rodí až po objednávke a najprv v hlave. Následne ho prenášam na papier, respektíve do počítača. Využívam pritom rôzne výtvarné techniky a výrazové prostriedky, ktoré sú, pravdaže, determinované témou plagátu. Od klasickej kresby, grafiky, maľby, koláže, fotografie a iných klasických výtvarných techník, až po moderné digitálne technológie, ako sú napríklad scaner, tablet alebo digitálna fotografia. Najdôležitejšiu úlohu na plagáte popri obraze má písmo. Venujem mu veľa pozornosti, snažím sa s ním kreatívne pracovať a tým ho posúvať zo základnej informačnej roviny do výtvarnej,“ hovorí autor plagátov Ján Kališka.

„Dnes sa práca grafického dizajnéra bez digitálnych technológií nezaobíde. Počítač za vás však nič nevyrieši,“ konštatuje Milan Sokol. „Dielo sa rodí vždy z predstavy autora a len on nesie zaň zodpovednosť. Ako sa vraví, počítač je len dobre zastrúhaná ceruza.“

Ján Kališka absolvoval výtvarný odbor na Základnej umeleckej škole J. Cikkera a magisterské štúdium na Katedre výtvarnej tvorby Fakulty humanitných a prírodných vied UMB v Banskej Bystrici. Má vlastné grafické štúdio Grif graphics a aktuálne pracuje na dvoch zaujímavých témach.

„Pripravujem plagát na predstavenie Juraj Kukura číta bibliu, ktoré bude v Banskej Bystrici v októbri tohto roku a tiež plagát k dvojstému výročiu narodenia spisovateľa, štúrovca Augusta Horislava Škultétyho,“ hovorí Ján Kališka.

V Átriu Štátnej vedeckej knižnice si výstavu Jána Kališku Divadelný a hudobný plagát môžete pozrieť do 3. septembra.