Bol finalistom prvej slovenskej Superstar (2004). Vydal albumy Nedokončená (2005) a Niečo je vo vzduchu (2010). V pondelok 15. februára v bratislavskom Kafe Scherz pokrstil svoju debutovú zbierku básní Maliar slov. V sobotu 20. februára vystúpi v banskobystrickom Klube Hudby a Divadla. Róbert Mikla.

Róbert MiklaKoncom minulého roka Róbert Mikla odpremiéroval videoklip k piesni Brehy, ku ktorej napísal hudbu aj text. Vypočuť si ale môžete aj iné piesne Roba Miklu, ktoré sú k dispozícii na youtube, napríklad aj pieseň Keby zastal čas.

Od čias prvého ročníka Superstar uplynulo už viac než desať rokov a možno bez výčitiek skonštatovať, že najdramatickejší posun, umelecký aj ľudský, počas nich spravil Róbert Mikla. Pozrite si v premiére silný klip k jeho prekvapivej sebareflexii v piesni Brehy.Skladba totiž vznikla ešte v roku 2007, nevyšla však na žiadnom nosiči a dlhých osem rokov Róbert čakal, kým k nej nakrútil video. „Je to pre mňa veľmi zvláštna a symbolická pesnička, sám ju vnímam až magicko-ezotericky. Pre niekoho reflektuje ostatný týždeň, či mesiac môjho života, no pre mňa celých uplynulých 35 rokov, čo som na svete. Ľudia v nej však nachádzajú aj odkazy určené priamo im. Bolo mi preto ľúto urobiť k takej piesni obyčajný klip, musel som počkať na moment, keď mi bolo jasné, že bude výnimočný,“ približuje Robo Mikla dlhé čakanie na videoklip. (Zdroj: www.hudba.zoznam.sk)

Je pravdepodobné, že aj túto skladbu si vypočujú účastníci „netradične nepredpokladateľne zaujímavého“ poeticko-hudobného  večera speváka, hudobníka a básnika Róberta Miklu a jeho priateľov v Klube Hudby a Divadla (HaD) v Banskej Bystrici. Súčasťou koncertu, ktorý sa koná v rámci zimnej Pocity tour, sú tiež poetické vstupy autorskej tvorby z čerstvo pokrstenej zbierky básní Maliar slov, ktorú Róbert Mikla vydal pod pseudonymom Woytech Zenka.

Robo Mikla Ondrej Kalamár krst_knihy„Človeka, ktorý píše poéziu, si väčšinou predstavujeme ako mäkkého, citlivého a asi trošku aj cintľavého. O to viac ma prekvapilo, keď som sa na jednom z podujatí Literárne Siorée študentov Akadémie umení v Banskej Bystrici stretol ako s účinkujúcim s Róbertom Miklom, ktorý tam prezentoval svoje vlastné verše, pretože podľa jeho mediálneho obrazu by som nič také od neho nečakal. Ale o to pozornejšie som si ho vypočul a zostal som príjemne prekvapený. Jednak úprimnosťou a priamočiarosťou jeho výpovede a jednak hlbokou emocionalitou, ktorú by som predtým od neho tiež nečakal. Niežeby ma jeho verše vyslovene ohúrili, ale rozhodne ma zaujali. Keď sa mi dostala do ruky zbierka jeho básní, ktorú vydal pod pseudonymom Woytech Zenka, čo je jeho upravené pôvodné meno Vojtech Zenko, tento môj dojem sa ešte posilnil. Róbert vyšiel, dá sa povedať, s kožou na trh smelo, rovno a bez panciera. Pre mňa osobne úplne najsilnejšia báseň sa nachádza na zadnej obálke knihy a v nej aj vidím Róbertov ďalší silný poetický potenciál. Bola by škoda jeho knižku si neprečítať. Rozhodne z nej vonia život,“ hovorí krstný otec zbierky,  aforista a spisovateľ Ondrej Kalamár.

Volal som sa Vojtech. Mám štyri mamy, sedem súrodencov, tri ženy, šesť detí a troch otcov. Dvoch z nich som nikdy nevidel. Veľa som plakal, často sa smial. Bol som chorý a bál sa, že umriem. Neviem spievať, no zato sa rád pozerám do zrkadla. Bojím sa búrky a zbožňujem zubnú pastu na kľučkách dverí. Nemám šťastie v kartách, ale ženám navarím. Mám dobrých priateľov a učím sa milovať. Život je krásne miesto pre život. Bola by škoda o tom nenapísať. RM (Báseň zo zadnej strany obálky zbierky Maliar slov)

S Róbertom Miklom, jeho priateľmi, hudbou, veršami, aj s jeho pocitmi sa môžete stretnúť v sobotu 20. februára o 20. hod. v Klube HaD v Banskej Bystrici. Vstupné je dobrovoľné!