Túto jeseň si pripomíname 50 rokov od najväčšej a najničivejšej povodne v novodobej histórii Banskej Bystrice. Spôsobili ju dlhotrvajúce výdatné dažde v mesiacoch jún až október 1974. Následkom toho sa hladina Hrona rýchlo zvýšila a rieka sa vyliala zo svojich brehov.

Povodeň spôsobila škody na verejných a súkromných budovách, štátnych cestách, železničnej trati či miestnych komunikáciách. Toto smutné výročie pripomína výstava v Tihányiovskom kaštieli Stredoslovenského múzea ako aj na nábreží Hrona.

Stredoslovenské múzeum – kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja, pripravilo v spolupráci so Slovenským vodohospodárskym podnikom výstavu fotografií POVODEŇ 1974 pri príležitosti uplynutia 50 rokov od tejto ničivej katastrofy.

Povodeň, ktorá zasiahla Banskú Bystricu v roku 1974 bola súčasťou rozsiahlych záplav v celom Československu. Banská Bystrica, ktorá leží na sútoku riek Hron a Bystrica bola výrazne postihnutá. Zrážky s úhrnom 100 mm za 48 hodín vytvorili extrémnu vlnu, ktorá v Banskej Bystrici kulminovala 22. októbra o 10.00 h, keď hladina Hrona dosiahla výšku 494 cm.
Regulovaným korytom rieky sa valilo 560 m3/s, čo zodpovedalo pravdepodobnosti opakovania povodne raz za 100 rokov. Od 19. do 24. októbra pretieklo Hronom v Banskej Bystrici viac ako 150 miliónov m3 vody, ktorá na brehu dosahovala výšku 0,5 – 1,5 m.

„Storočná voda vyradila z prevádzky telefonické a telegrafické spojenie či energetické rozvody. Došlo k zaplaveniu suterénov a pivníc domov na Hronskom nábreží (dnes Štadlerovo a Štefánikovo nábrežie, Hronské predmestie) a v mestskej časti Uhlisko, ktoré bolo zásobované len na člnoch, ďalej bývalého autobusového nádražia, zimného štadióna, rozostavaného domu kultúry, prízemia hotela Lux, parkoviska a Parku pod pamätníkom SNP. Vo vtedajšom Banskobystrickom okrese bolo poškodených 267 domov, z ktorých záchranári evakuovali viac ako 300 rodín. Štyri závody museli prerušiť výrobu. Viac ako 42 km ciest a 30 km železničných tratí ostalo nezjazdných,“ približuje historik Peter Račko zo Stredoslovenského múzea.

Najdôležitejšou úlohou po opadnutí vody bolo jej odčerpávanie zo zatopených kotolní a vyčistenie komunikácií od vrstvy naplaveného bahna. Všetky mechanizmy boli nasadené na cestu vedúcu do Zvolena. Žeriavy vyťahovali kmene stromov nahromadené na zábradliach mostov a ukladali ich na breh. Pri odstraňovaní škôd pomáhali zamestnanci národného podniku Pozemné stavby v Banskej Bystrici, československí a sovietski vojaci, ale aj stovky dobrovoľníkov s lopatami.

„Pamiatkou na povodeň okrem prezentovaných fotografií z archívu Stredoslovenského múzea sú aj dve kovové povodňové značky na Štefánikovom nábreží. Jedna sa nachádza na rohu mosta vedúceho k železničnej stanici Banská Bystrica-mesto, druhá na fasáde obytného domu č. 1. Na Hronskom predmestí (ľavý breh Hrona), pri kaviarni Hot Rod Cafe je umiestnená vodomerná stanica s vodoznakom povodne v úrovni parapetnej dosky. Nábrežie Hrona v týchto dňoch dopĺňajú aj dva veľkometrážne billboardy, ako spomienka na toto výročie,“ dopĺňa Marcel Pecník, riaditeľ Stredoslovenského múzea.

Po povodni z roku 1974 bol úsek koryta Hrona v meste zabezpečený vybudovaním nábrežných múrikov, ktoré však neboli prispôsobené výške hladiny, a tak nespĺňali požiadavku ochrany ani voči tzv. 50-ročnej vode. V rokoch 2018 – 2022 bola popri rieke Hron, medzi mestskými časťami Radvaň a Majer vybudovaná protipovodňová ochranná línia v dĺžke 7,38 km. Stavba, ktorú realizoval Slovenský vodohospodársky podnik pozostávala z úpravy brehov, navýšenia ochranných hrádzí, rekonštrukcie existujúcich a vybudovania nových nábrežných múrikov, na ktoré budú v prípade, ak by hrozila väčšia než 100-ročná voda, osadené mobilné hradenia.

Výstavu fotografií POVODEŇ 1974 si budú môcť Banskobystričania pozrieť v Tihányiovskom kaštieli a čiastočne i na nábreží Hrona do 30. novembra 2024.