CIMG1660Osemdesiat balení piluliek Eriacta s reprodukciou ochrannej známky „Pfizer Inc.“ pripomínajúcich známu Viagru a 101 prezervatívov označených reprodukciou ochrannej známky “durex” zadržali colníci banskobystrickej poštovej pobočky Colného úradu v Banskej Bystrici.

“Tabletky aj kondómy pri colnej kontrole okamžite svojím dizajnom upozornili na to, že ide o falzifikát.  Tovar mal poputovať pre konečných spotrebiteľov v Banskej Bystrici. Nakoľko colníci nadobudli podozrenie, že išlo o porušenie práv duševného vlastníctva  týchto značiek zásielky zaistili a v uvedenej veci začali konať,” priblížila hovorkyňa Colného úradu Katarína Podhorová.

Napodobeniny známych produktov sa často vyskytujú najmä v internetovom predaji. Colníkom spôsobuje práve takáto kontrola najčastejšie problémy. Objednávky tovaru, ktorý je označený textovou alebo obrazovou ochrannou známkou nejakého svetového výrobcu, sú totiž mimoriadne časté.

CIMG1293“Väčšina svetových výrobcov sa snaží chrániť si svoju značku a finančné prostriedky vložené do vývoja a výskumu nových produktov. Tovary ponúkané na internetových stránkach, ktoré sú často falzifikátmi originálnych výrobkov a ktorých hodnota je neporovnateľne nižšia ako v tuzemských obchodoch, lákajú objednávateľov k nákupu,” dodáva Podhorová. Rizikom v takomto prípade je často fakt, že lacné napodobeniny nesplňujú kvalitatívne požiadavky originálnych produktov a často nemusia mať ani podobné vlastnosti.