Quantcast

Mestské zastupiteľstvo vyzvalo na utorňajšom zasadnutí vládu SR, aby pokračovala v projekte prepojenia R1 s D1 cez Hiadeľské sedlo.

Peter Pelegrini. Zdroj foto: Branislav Račko

Poslanci Mestského zastupiteľstva (MsZ) sa v utorok zaoberali neplánovaným bodom. Na návrh klubu Smer-SD – SNS – HZDS sa viac ako hodinu diskutovalo o negatívnych dopadoch rozhodnutí vlády na mesto Banská Bystrica. Najmä vystúpenia poslanca NR SR Petra Pelegriniho (Smer-SD) a člena mestského zastupiteľstva Jakuba Gajdošíka (Smer-SD – SNS – HZDS) sa niesli v plamennom duchu. Vedeniu mesta, regionálnym predstaviteľom a Vláde SR vyčítali nečinnosť resp. snahu uškodiť záujmom Banskej Bystrice. „Banská Bystrica sa nachádza na osudovej križovatke, kde sa rozhoduje, či si zachová punc krajského mesta, alebo sa po realizácii obludných a likvidačných návrhov vlády premení na provinčné mestečko bez perspektívy,“ povedal Gajdošík pričom premiérke a ministrom vytkol zastavenie projektu prepojenia R1 s D1 cez Hiadeľské sedlo, zriadenie Finančného riaditeľstva v Bratislave, zrušenie geriatrického oddelenia v Banskej Bystrici, či uvažovanie o presune Generálneho riaditeľstva Slovenskej pošty z B. Bystrice do Bratislavy.

“Kritika bola trochu neoprávnená, pretože aj v inom období, keď najtvrdší kritici boli členmi vládnej koalície, mali urobiť viac pre mesto. Ukázal som to na príklade základných škôl a ich rekonštrukcie z eurofondov, kde sme na tom doslova tragicky,” reagoval primátor Peter Gogola, pričom dodal, že aktívne komunikuje s predstaviteľmi vlády: “Myslím, že pri takýchto strategických rozhodnutiach vlády, ako je sťahovanie inštitúcii, by malo byť brané do úvahy, že Bratislava má trojpercentnú nezamestnanosť, kým Banská Bystrica desať.”

Je Bystrica nenažraná?

Jakub Gajdošík (vpravo). Zdroj foto: MB

V súvislosti s prepojením R1 s D1 citoval Gajdošík vyjadrenie Martina Baníka na Facebooku (viď. textový prenos a čas 10:19). „Jeden z reprezentantov pravice nám odkazuje, že Bystrica nemôže byť nenažraná. Nebuďte nenažraný, odkazuje vám pravica,“ interpretoval Gajdošík slová regionálneho predsedu SDKÚ-DS.

„Tunel nie je priorita Slovenska. Potrebujeme dokončiť R1, na tunel príde čas. Nejdeme hádam buntošiť celé Slovensko, že sa nejde stavať tunel. Vykonávací projekt je vypracovaný, jeho realizácia je len pozastavená. Však plán výstavby ministerstva určuje výstavbu iba na nasledujúce štyri roky,“ reaguje Martin Baník.

Geriatria v Banskej Bystrici má skončiť

Všeobecná zdravotná poisťovňa ohlásila rušenie viac ako 3300 lôžok na Slovensku. Podľa jej návrhu má zaniknúť takmer 150 oddelení, medzi nimi aj geriatrické oddelenie v Roosveltovej nemocnici. Pacienti by mali byť presunutí do Zvolena, kde sú však podľa poslancov rovnako ako v Banskej Bystrici vyťažené kapacity. „Treba sa pozrieť na ciele, ktoré týmto niekto sleduje. Keď sa zruší geriatria, vznikne dopyt po vybudovaní súkromného geriatrického oddelenia. Vieme, ktorá lobistická skupina stojaca za ministrom Uhliarikom takéto zariadenia buduje,“ povedal k tejto téme Gajdošík.

Ostrá debata v zastupiteľstve

Ján Chladný. Zdroj foto: Branislav Račko

Vystúpenia v mestskom zastupiteľstve často skĺzali do osobnej roviny. Úvodní rečníci Peter Pelegrini a  Jakub Gajdošík si neodpustili poznámky na adresu vládnych či regionálnych predstaviteľov. Následná diskusia sa tak viedla v duchu obviňovania, kto-čo pre mesto spravil resp. neurobil. Na adresu premiérky Ivety Radičovej zazneli z úst Gajdošíka tvrdé vyjadrenia: „Niet sa čo diviť, keď na čele tohto štátu stojí jedna slabá, nekompetentná someliérka, pardon premiérka. Riadi štát spolu so svojimi bratislavskými kumpánmi od zeleného bratislavského stola, na ktorom jej zväčša nechýba ani čaša kvalitného, slovenského vína… Táto dáma je klamárka, klamárka a ešte raz – klamárka.“

I keď poslanci Martin Turčan a Pavol Bielik vyzvali k vecnému tónu diskusie, tá sa ďalej niesla v duchu osobných invektív. Zaznela kritika smerom k regionálnym predstaviteľom vládnych strán, paradoxne si musel primátor vypočuť výčitku aj z poslaneckého klubu SDKÚ-DS. „Poviem to tak, ako si myslím. Máte veľmi zlých radcov, ktorí nemajú na mysli mesto Banská Bystrica, ale možno niečo iné,“ povedal Ján Chladný (SDKÚ-DS) a dodal: „Vravel som, že prvé kroky primátora po voľbách mali byť smerom k poslancom NR SR z Banskej Bystrice. Každý mesiac s nimi sedieť a rozmýšľať nad tým ako mestu pomôcť. Žiaľ, ja sa dočítam, že do dnešného dňa sa primátor s poslancami nestretol.“

Nezávislý poslanec Pavol Bielik upozornil, že diskusia ohľadom vládnych zámerov sa vedie na základe špekulácii a bez toho, aby boli podané dostatočné informácie. „Kultúra vystúpenia niektorých poslancov nebola miestna a obsahom nie vecná. Ja odmietam, tak ako aj v predchádzajúcich rokoch, že prišli rôzni predstavitelia a vysypali tu rôzne informácie, ale vytrhnuté z kontextu,“ skonštatoval Bielik.

Výsledkom rokovania mestského zastupiteľstva bolo schválenie uznesenia, ktoré požaduje pokračovanie rýchlostnej cesty R1 cez Hiadeľské sedlo a jej napojenie na diaľnicu D1. Taktiež MsZ vyzvalo ministra financií, aby sa sídlom Finančného riaditeľstva stala Banská Bystrica a poslanci sa postavili za zachovanie geriatrického oddelenia v Roosveltovej nemocnici.