
Zarobiť si peniaze aj mimo svojho hlavného príjmu je vždy lákavé. Najmä v dnešných časoch, kedy sa vďaka zdražovaniu každé „euríčko“ navyše vždy zíde. Úplne jednoduché to však nie je, predovšetkým ak s niečím podobným nemáte žiadne skúsenosti. Preto sme si pre vás pripravili niekoľko základných rád.
Jednorazové vs. pravidelné investovanie
Investovanie financií je jedným z jednoduchších spôsobov ako výhodne zhodnotiť svoje peniaze. Existuje niekoľko oblastí, kde tak môžete robiť. Pri každom je iný predpokladaný výnos, ale aj iné riziko. Všeobecne platí: vyššie riziko, vyšší výnos.
Poďme si povedať, ako začať investovať. Jednorazové investovanie je spôsob, keď si nájdete jednu investíciu, dlhopis, fond, vložíte do nej financie a v podstate čakáte ako sa bude dariť.
Pravidelné investovanie je o tom, že stále sleduje ako sa vyvíja trh, ako sa menia podmienky a podľa toho si vyberáte, kam pôjdu vaše peniaze. Výhodou je, že môžete rýchlo reagovať a v prípade, ak sa jednej investícii prestane dariť, môžete peniaze vložiť inde.
Najväčší rozdiel je v tom, že jednorazové investovanie je dlhodobé a ak sa chvíľu na trhu nedarí, je predpoklad, že neskoršie sa straty alebo nízky výnos vykompenzujú. Pravidelné investovanie je o práci s peniazmi, o sledovaní trhu, stálej zmene investícií, čo môže priniesť pravidelný a vyšší zisk, ale vyžaduje si aj viac času.
Investícia do nehnuteľnosti, jej výhody a nevýhody
Medzi pomerne jednoduché a najmä obľúbené jednorazové investovanie patrí zhodnotenie svojich financií nákupom nehnuteľnosti.
Investíciu do nehnuteľností môžete realizovať prostredníctvom vašich „voľných“ financií, teda takých, ktoré už reálne máte, alebo vďaka pôžičke. Druhý spôsob je častejší, ale pri celkovej kalkulácii zisku treba rátať aj s potrebou získania peňazí na splácanie úveru.
Pri výbere nehnuteľnosti, ktorú plánuje kúpiť za účelom zhodnotenia financií, treba pozerať na viacero dôležitých aspektov. Takáto investícia je dlhodobá a preto o využití nehnuteľnosti premýšľajte vo viacročnom horizonte. Zvážte, či bude pre trh a vašich klientov dostatočne atraktívna aj o niekoľko rokov neskôr.
Medzi výhody investovania do nehnuteľnosti patrí relatívna dlhoročná stabilita, najmä pri atraktívnej lokalite. Medzi nevýhody radíme problém s rýchlym vrátením svojich peňazí späť. Predať svoju nehnuteľnosť rýchlo a zároveň výhodne nemusí byť ľahké.
Investovanie cez fondy, akcie a dlhopisy
Čoraz častejšie a atraktívnejšie je investovanie financií prostredníctvom rôznych fondov, akcií alebo dlhopisov. Voláme to komerčné investovanie. Realizovať si ho môžete sami, na základe vlastných rozhodnutí, analýz trhu a získaných informácií, alebo cez profesionálov.
Ak chcete investovať na vlastnú päsť, nemusíte platiť rôzne poplatky obchodníkom. Treba však byť pripravený na to, že sa musíte obchodovaniu aj reálne venovať.
Pripravený musíte byť aj na mieru rizika, ktoré takéto obchodovanie prináša. Nie každá investícia sa vydarí. Krátkodobý a občasný neúspech by vás však nemal odradiť. Ak máte investičné riziko dobre rozložené, ďalšia investícia vám stratu dokáže nahradiť.
Je na vás, akej forme investovania dávate prednosť. Ak ste konzervatívny, ideálne sú dlhopisy. Tie nemávajú vysoký výnos, no sú najbezpečnejšie. Fondy delíme na viacero kategórií, od bezpečnejších, ale s menším úrokom, až po rizikovejšie, kde je zisk omnoho vyšší. Akcie patria medzi najnáročnejší druh investovania, ale zároveň sú najvýkonnejšie.
Vlastné podnikanie ako dlhodobá investícia
Investovať však môžete aj do seba, do vlastných skúseností, nápadu alebo do vlastnej práce. Povedané ľudskou rečou: do vlastného podnikania.
Každé podnikanie potrebuje na svoj rozvoj určité množstvo financií. Ak ste presvedčený, že váš podnikateľský zámer bude úspešný, investícia do seba sa môže vrátiť niekoľkonásobne. Jeho najväčšou prednosťou je totiž dlhodobosť.
Poznáme podnikanie na živnosť alebo ako firma. Ich podstata je rozdielna v spôsobe ručenia, ale tiež v rozsahu a druhu podnikania. Pre formu SZČO sú vhodnejšie menšie firmy alebo remeselné živnosti, kde sa robí jeden druh podnikania, napríklad kaderník či automechanik. Ak však máte v pláne väčšiu realizáciu, lepšou formou je s.r.o. spoločnosť.
V jednom aj druhom prípade je zhodnotenie vašich financií len na vás. Ak sa bude dariť, tak sa vám investícia môže vrátiť pomerne skoro. V prípade dlhšej návratnosť to však tiež ako problém neberte, investovali ste do seba!