Chcete ochrániť svoj vysnívaný domov pred rizikami? Nezabúdajte, že samotné poistenie nehnuteľnosti nestačí. Nekryje totiž škody na hnuteľnom majetku. 

Chystáte sa kúpiť nehnuteľnosť, alebo už ju máte a len netrpezlivo čakáte, kým sa nasťahujete do vášho vysnívaného domova?

Gratulujeme, je to jedna z najväčších investícií v živote človeka. Roky šetrenia, úvery, hypotéky a konečne je to tu. Ešte treba zaistiť, aby bolo vaše bývanie chránené a kryté. Nezabúdajte preto na dôležitú vec – poistenie.

Poistenie nehnuteľnosti vs. poistenie domácnosti

Veľa ľudí si myslí, že poistenie nehnuteľnosti a poistenie domácnosti je to isté. Nie je to tak. Každé z nich totiž chráni niečo iné. Pozrime sa na príklad z praxe:

„Keď sme s manželom kupovali byt, mysleli sme si, že keď máme poistenú nehnuteľnosť, sme kompletne krytí. Až kým nám susedia nevytopili obývačku. Škodu na nábytku a elektronike nám poisťovňa nepreplatila, keďže sme nemali poistenie domácnosti,“ – pani Zuzana z Bratislavy.

Poistenie nehnuteľnosti kryje samotnú stavbu – dom, byt, ale aj garáž či hospodársku budovu. Chráni napríklad múry, strechu, okná, dvere a všetko, čo pevne drží s nehnuteľnosťou a nedá sa odniesť.

Naopak, poistenie domácnosti sa vzťahuje na hnuteľný majetok vo vnútri. Reč je o nábytku, elektrospotrebičoch, elektronike, šperkoch, cennostiach, interiérových doplnkoch a podobne. Poistenie domácnosti by mal mať každý, kto sa chce v prípade nešťastia hladšie vysporiadať so situáciou okolo nápravy škôd. Nie je to len vyšší štandard pre ľudí, ktorí vlastnia luxusný majetok.

Prečo nestačí len jedno poistenie?

Niekto si povie, že stačí poistiť nehnuteľnosť, tá je predsa najdrahšia. Alebo naopak, načo poisťovať dom, keď mám poistený nábytok a elektroniku? Aspoň ušetrím. Ani jedno však nie je správne.

Poistenie nehnuteľnosti vás ochráni v prípade poškodenia stavby, napríklad pri požiari, víchrici či vytopení susedmi. Nezahŕňa ale škody na zariadení bytu. Ak by vám teda vytopilo obývačku, poisťovňa síce preplatí opravu stien a podláh, no nový nábytok či televízor už nie.

A naopak, ak máte poistenie domácnosti, ste krytý v prípade krádeže či poškodenia vnútorného vybavenia. Ak by vám ale počas víchrice spadol na strechu strom, poškodil ju a žiadali by ste od poisťovne finančné prostriedky, poistenie domácnosti vám nepomôže.

Výhody komplexnej ochrany

Ideálnym riešením je teda mať uzatvorené obe poistenia. Len tak budete mať istotu, že prípadnú škodu na nehnuteľnosti aj zariadení domácnosti budete mať plne kryté a nebudete sa musieť strachovať, kde zoženiete potrebné financie na opravu.

Navyše, ak si poistíte domácnosť spolu s nehnuteľnosťou v poisťovni Union, získate množstvo výhod:

  • Union poisťovňa vám poskytne zľavu 20 percent pri uzatvorení poistenia nehnuteľnosti a poistenia domácnosti online. Poistenky a poistenci Union zdravotnej poisťovne navyše získajú zľavu 5 percent.
  • Všetko môžete vybaviť pohodlne online a bez nutnosti obhliadky.
  • Možnosť poistiť si nehnuteľnosť i domácnosť naraz v jednej zmluve.
  • Poistenie si viete prispôsobiť presne podľa svojich potrieb a bez zbytočných univerzálnych balíčkov.
  • Škodu na zariadení a elektronike vám preplatia v nových cenách a bez amortizácie.
  • K dispozícii sú asistenčné služby, ktoré tu budú pre vás 24/7 v náročných situáciách ako požiar, vytopenie či vykradnutie.

Zaujíma vás, koľko stojí poistenie bytu alebo domu? Obráťte sa na Union a vypočítajte si cenu poistenia.