Rozkladacie gauče v interiéri plnia dvojitú funkciu a sú obľúbeným riešením najmä pre byty, ktoré sú útulné, ale malé. Lenže ako vybrať pohodlnú pohovku pre každodenné spanie aj pohodlné posedenie? Prečítajte si, na aké parametre by ste si mali posvietiť.

Nezáleží na tom, aký veľký máte byt. V každom domove niekedy nastane chvíľa, kedy sa hodí posteľ navyše. Kvalitná rozkladacia sedačka sa jednoducho premení z pohovky na pohodlnú posteľ. Ak má slúžiť na každodenné spanie, mala by hrať prím kvalita prevedenia a výplň pohovky.

Kvalita na prvom mieste

Novú pohovku nevyberajte primárne podľa cenovky alebo vzhľadu, zamerajte sa predovšetkým na kvalitu použitých materiálov. Sedačky z odolného masívu alebo kovu sú síce drahšie, majú ale mnohonásobne dlhšiu životnosť. Dôležitým parametrom je potom aj veľkosť, ideálna je dĺžka 200 cm a šírka po rozložení 160 cm, teda štandardné rozmery dvojlôžka. Pre každodenné spanie je potom vhodná pohovka, ktorá má rozkladací systém s celistvým matracom a úložným priestorom na ukladanie perín a vankúšov.

Tip: Širokú ponuku pohoviek, ktoré padnú na mieru vašej obývačke aj vášmu chrbtu, nájdete na Expedo.sk. Zákazníci z Česka môžu vyberať na Expedo.cz.

Pred kúpou vami vybranej pohovky si tiež overte, či je jej mechanizmus rozkladania na každodenné používanie vôbec stavaný, vyhnite sa radšej konštrukciám z drevotriesky. Rozkladacie sedačky mávajú oproti bežným matracom horšiu výplň. Kvalita výplňových pien sa  udáva v jednotkách kg/m3 a platí, že čím vyššie číslo, tým pohodlnejšia a kvalitnejšia sedačka bude. Pohovky s objemovou hustotou 30 kg/m3 a vyššie sú pre každodenné spanie rovnako pohodlné ako klasická posteľ.

Topper: doplnok pre zdravý spánok

Ani tá najdrahšia rozkladacia pohovka neposkytne chrbtu takú oporu ako kvalitný matrac. Ak si chcete dopriať naozaj kvalitný spánok, po ktorom sa ráno prebudíte svieži a odpočinutí, investujte do vrchného matraca, čiže topperu. Namáhaným kĺbom a svalom poskytne zdravú oporu a cez deň ju jednoducho schováte do úložného priestoru pohovky. Topper vám mimochodom spríjemní spanie nielen na pohovke, ale tiež na príliš tvrdých alebo naopak mäkkých matracoch.