Europa Shopping Center sa stane dejiskom výnimočného podujatia, ktoré návštevníkom predstaví folklór v jeho tradičnom, ale aj umeleckom prevedení. Dva dni plné kultúrneho a interaktívneho programu si návštevníci užijú 10. až 11. marca 2023 v priestoroch centra, ktoré už dnes zdobí nápaditá folklórna inštalácia pozývajúca na toto ojedinelé podujatie.

Objav tradíciu s podtitulom „Šikovnosť našich predkov v kroji, piesni a tanci ukrytá“ je podujatie z dielne Europa SC, ktorého hlavným motívom je oslava ľudovej tradície a slovenského folklóru v podaní prevažne lokálnych umelcov. Medzi nimi sa zaskvejú folklórne súbory, ľudová hudba, remeselníci, ale aj módna návrhárka inšpirovaná práve umením našich predkov.

„Už v piatok 10. marca odštartuje sériu vizuálnych a zvukových zážitkov tradičný jarmok, na ktorom prítomní remeselníci a predajcovia predstavia svoje, podľa ľudových zvyklostí zhotovené remeselné výrobky, z vlny, drôtu, dreva aj hliny. Tie si budú môcť návštevníci obzrieť, či zakúpiť počas oboch dní konania podujatia v hlavnom koridore nášho centra. Žiaci základných škôl, ale aj najmenší návštevníci centra, si budú môcť počas piatka vytvoriť svoje vlastné tradičné výrobky, a to v rámci remeselných dielní, ktoré centrum pre deti pripravilo v spolupráci so Stredoslovenským osvetovým strediskom Banská Bystrica“, približuje Romana Dorotovičová, Marketing Coordinator Europa SC a dodáva, že tvorivé dielne budú prebiehať od 10.00 do 15.00 h, pričom ponúknu možnosť kreatívne sa zapojiť až 200 deťom.

V piatok večer čaká na všetkých nadšencov tradície a umenia skutočná lahôdka v podobe spojenia dvoch úžasných umelcov, ktorí svorne čerpajú inšpiráciu v slovenských ľudových zvyklostiach. Neostávajú však pri ich pôvodnej podobe, ale ich ďalej pretvárajú, rozvíjajú a štylizujú. Ide o módnu návrhárku Jaroslavu Wurll Kocanovú a hudobné zoskupenie Ondro a kamaráti. Slovenská návrhárka Kocanová vo svojej tvorbe využíva slovenské ľudové výšivky, ktorých originalita, tradícia a farebnosť dodávajú odevom výnimočnú nápaditosť. Hudobné zoskupenie Ondro a kamaráti zase nachádza vo folklórnej hudbe obrovský zdroj inšpirácie, no snaží sa zároveň ľudovú tvorbu interpretovať originálnym, netypickým spôsobom.

„Snúbenie módy inšpirovanej tradíciou a folklórnej hudby sa pretaví do skutočne zážitkovej hudobno-tanečnej módnej prehliadky s názvom Tradícia inšpiruje, na ktorú pozývame nielen nadšencov tradičnej ľudovej tvorby, ale všetkých, ktorí si nenechajú ujsť skutočne nevšedný umelecký zážitok. Celé dva dni sa bude Europou niesť duch tradície, pretože práve v nej ležia pevne zakotvené naše korene, náš pôvod, naše istoty, z ktorých čerpáme, ktorými sa inšpirujeme, a k spoznávaniu ktorých vedieme aj ďalšie generácie. Pozývame preto celé rodiny, starých rodičov, deti, aby si prišli pripomenúť tradíciu a obohatili svoje kultúrne vnímanie o ďalší rozmer aj prostredníctvom pestrého programu, ktorý v tieto dni ponúkame“, hovorí Linda Luptáková, autorka konceptu podujatia.

Sobota 11. marca  bude od 15.00 h venovaná detským folklórnym súborom, neskôr sa predstavia tanečné školy a škola spevu, ktoré návštevníkov vtiahnu priamo do diania a môžu sa tak svojim tancom a spevom stať živou súčasťou „objavovania tradície“.

Dvojdňový návrat k ľudovým zvyklostiam zavŕši centrum galaprogramom, v ktorom vystúpi Folklórny súbor Urpín, Univerzitný folklórny súbor Mladosť ako aj a ďalší sólisti ľudového tanca, spevu a hudby.