Khoiba, legenda českej elektronickej scény, vydáva nový album a príde ho pokrstiť aj do Záhrady, spolu so slovenským duom Waterbased. Stane sa tak v piatok 28. apríla.

Dvojica Ema Brabcová a Filip Míšek, pre ktorú je charakteristické introvertné a citové pesničkárstvo, začala pod menom Khoiba tvoriť v roku 2002 a do roku 2008 spoločne nahrali dva albumy Nice Traps a Mellow Drama. Na scénu sa po pauze vrátili v roku 2019 s albumom Khoiba. Nový album Vertical Urgencies se dostává pod povrch, odomyká emócie a reakcie, ktoré boli “zavřené pod pokličkou”. Khoiba im dáva voľný priebeh a využíva ich k svojmu prospechu.

Waterbased, slovenské duo Julls Mihalyiová a Ľubo Krajňák, pôsobiace v Prahe, v hudbe spája nežnosť a intimitu ľudskosti s vnútorným výbuchom pocitov. Spojenie má v sebe organizmus krásy a tŕnia, ktorý ukazuje súboj temnej impulzívnosti. Človeka sprítomňuje a prepája s vlastnými zážitkami. Projekt bol v roku 2020 nominovaný v kategórii Objav roka Radio Head Awards. Po dvojročnej práci a odohratých koncertoch prichádzajú Waterbased s prvými singlami z pripravovaného debutového albumu, Silent Regions. Album vychádza v marci 2023 pod vydavateľstvom Deadred, producentsky sa na ňom podieľali Isama Zing a Aid Kid. Naživo ich doplní bubeník John Clardy z americkej kapely Tera Melos.