Aj v auguste sa bude v Banskej Bystrici SWAPovať. Aj tentokrát pre vás redakcia Interez pripraví špeciálny stôl, kde nájdete samé krásne veci, ktoré čakajú na nových majiteľov.

SWAP v preklade z angličtine znamená výmena, v tomto prípade je to výmena oblečenia.
Stačí prísť, priniesť oblečenie, ktoré nenosíte a len tak vám stojí v skrini, a za odmenu si zo spoločného obehu môžete odnesť také, ktoré využijete.

SWAP je jedným z alternatívnych spôsobov získavania „nových“ vecí. Pravidelnou organizáciou SWAPov dávame verejnosti možnosť, najskôr vyskúšať alternatívne spôsoby nakupovania pri hľadaní vysnívaných kúskov. V prípade, že si svoj kúsok takto nenájdu, môžu potom navštíviť klasický obchod.

Cieľom SWAPov je dostať nenosené, krásne oblečenie z našich skríň naspäť do obehu. To z krátkodobého hľadiska uspokojuje našu potrebu mať niečo „nové“. A z dlhodobého hľadiska znižuje dopyt po novom oblečení a teda znižuje objem výroby.

Zdroj: Facebook Inštitút pre rozvoj udržateľnej módy

Ako to funguje?

SWAP je zameraný na výmenu oblečenia, kabeliek, topánok a doplnkov. SWAPuje sa dámske, pánske aj detské oblečenie.

Oblečenie, ktoré na SWAP postupne nosia všetci účastníci, putuje do spoločného obehu. Z neho si každý môže odniesť čokoľvek, čo nájde, čo potrebuje alebo čo sa mu zapáči. Nejde teda o výmenu kus za kus. Oblečenie na SWAPe sa vymieňa (ak by ste svoje oblečenie chceli predať vyskúšajte iný spôsob).

Aké oblečenie môžete priniesť na SWAP?

Oblečenie, topánky a doplnky, ktoré chcete SWAPovať musia byť vo výbornom stave. Voňavé, čisté, pekné a nepoškodené. Také, ktoré by ste dali svojej dobrej kamarátke alebo kamarátovi.

Na SWAP nie je možné oblečenie len priniesť, bez zaplatenia vstupného. Ak máte doma oblečenie, ktoré vám už neslúži a chcete sa ho zbaviť zadarmo, môžete využiť zberné kontajnery na textil. Opotrebované oblečenie z nich sa po vytriedení odovzdáva recyklačným spoločnostiam.

Koľko oblečenia môžete priniesť?

Priniesť môžete 2 tašky vytriedeného, krásneho, čistého a voňavého oblečenia.

Čo sa stane s vecami, ktoré ostanú?

Oblečenie, ktoré si nenájde nového majiteľa bude odovzdané spoločnosti Ekocharita Slovensko Slovensku / Zber oblečenia / Ekológia a Charita.

Vstupné SWAP: 5€. Informácie o podujatí nájdete aj v udalosti na Facebooku.