Dej štvordejstvovej ranoromantickej talianskej opery je zasadený do Španielska roku 1340. Ústrednou postavou je reálna historická postava Leonora de Guzman, milenka kráľa Alfonza XI. Jej život dodnes obklopuje mnoho mýtov a zrejme práve preto sa stala vhodným dramatickým námetom opery.

Leonora bola známa ako aktérka mnohých politických intríg, no napokon našla nezištnú lásku kláštorného novica Ferdinanda – ten kvôli nej dokonca opustil mníšsky život. Leonora však naplno pocítila, že osudu kráľovej favoritky sa nedá len tak uniknúť…

Opera, v ktorej proti sebe stoja osud jednotlivca a osud krajiny, politická a cirkevná moc, či kresťanská a moslimská kultúra mala premiéru v roku 1840 v Paríži. To, že ide o dielo mimoriadnych kvalít skonštatoval i slávny dirigent Arturo Toscanini: „Celé je to krásne, ale posledné dejstvo – každá nota je majstrovské dielo!“ V Štátnej opere Favoritku uvádzame v hudobnom naštudovaní Jána Procházku a v réžii debutujúceho Pavla Viechu. Viac informácií spolu s možnosťou rezervácie vstupeniek nájdete na stránke Štátnej opery.