Tohtoročný program osláv začína už v utorok, 28. augusta 2018 o 15.00 h jazdou dobovej cyklistickej eskadróny zo Zvolena do Banskej Bystrice. Pokračovať bude slávnostným koncertom banskobystrickej Štátnej opery v areáli Pamätníka SNP o 19.00 h. Pri tejto príležitosti odovzdajú ceny Múzea SNP osobnostiam alebo organizáciám, ktoré podporujú aktivity múzea alebo s nimi dlhoročne spolupracujú.

Oficiálne oslavy sa začnú v stredu, 29. augusta 2018, preletom lietadiel Vzdušných síl Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Nasledovať bude pietny akt. Zhromaždenie otvorí hymna Slovenskej republiky v podaní priameho účastníka SNP V. Strmeňa a Vojenskej hudby Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Okrem príhovorov hostí ponúkne múzeum aj krátke vystúpenie folklórneho súboru či kultúrny vstup. Oficiálnu časť osláv ukončí atraktívny zoskok výsadkárov a vystúpenie Vojenskej hudby OS SR spolu so spevákom J. Benetinom.

V popoludňajších hodinách sa začne pestrý kultúrny program. Na svoje si prídu fanúšikovia rôznych hudobných žánrov. Do programu je zaradený FS Zemplín, rocková kapela vzdušných síl USA v Európe Touch´N Go, koncert banskobystrickej formácie Družina, ruský spevácky súbor Babkini vnuci, Diabolské husle a Jana Orlická. Kultúrnu časť zavŕši koncert kapely Korben Dallas.

V rámci sprievodných aktivít nebude chýbať prezentácia Ozbrojených síl Slovenskej republiky formou statických a dynamických ukážok, dobový vojenský tábor klubov vojenskej histórie a prezentácia diaľkovo riadených modelov zo Slovenska a zahraničia. Múzeum SNP bude pre návštevníkov otvorené bezplatne.

Novinkou tohtoročných osláv bude dotykový samoobslužný terminál umiestnený v netradičnom prostredí partizánskej zemľanky. Tento informačný kiosk návštevníkom priblíži históriu partizánskych bunkrov. Zároveň im ponúkne možnosť vytvoriť si vlastný vojenský preukaz, ktorý môžu poslať na e-mail svojim priateľom a blízkym.

Ďalším lákadlom bude prezentácia 0 Euro Souvenir bankovky s motívom Pamätníka SNP a pancierových vlakov, ktorá sa uskutoční popoludní.

Dopravné obmedzenia

Vodiči sa musia pripraviť i na zmenu dopravného značenia. V utorok, 28. augusta 2018 bude na uliciach Cikkerova, Kuzmányho a Kapitulská umiestnené dopravné značenie „zákaz zastavenia“ od 22:00 hod. a potrvá až do stredy, 29. augusta 2018 do 15:00 hod. Dňa 29. augusta 2018 budú uzavreté aj ulice Kapitulská, Švantnerova, Cikkerova a Kuzmányho, a to od 6:00 hod. do 15:00 hod. Kuzmányho ulica bude v uvedenom čase presmerovaná od Národného domu po Hušták.

Návštevníci, ktorí sa rozhodnú prísť vlakom, môžu využiť päťdesiatpercentnú zľavu od Železničnej spoločnosti Slovensko. Vlakový cestovný lístok do Banskej Bystrice si označia pečiatkou na pokladni Múzea SNP a spiatočná cesta bude pre nich bezplatná. Viac informácií o programe a aktuálnych novinkách nájdete na stránke www.muzeumsnp.sk.