Filmový festival Hory a mesto Banská Bystrica na Amfiku vol.2, ktorý sa uskutoční na amfiteátri Paľa Bielika.

Program

MISIA ŠKODA

Mission Škoda, Francúzsko, 13 min, 2019, r. Quentin Poilblanc

Trojtýždňové cyklo-dobrodružstvo Kiliana Brona a Yannisa Pelého v Čile, ktorého cieľom je jazdiť na najkrajšom mieste tejto úžasnej krajiny.

NÁJDEM ODVAHU

Slovensko, 37 min, 2020, r. Viliam Bendík

Lenka Vacvalová hľadá odvahu zabehnúť najdlhšiu turistickú trasu na Slovensku – 770 km z Dukly do Devína s prevýšením viac ako 31 km. Zakladá TÍM ODVAHY na pomoc deťom s rakovinou a v máji 2019 vyráža z Duklianskeho priesmyku na dlhú cestu na Devín. Na Ceste hrdinov SNP však nájde oveľa odvážnejšie ženy ako je ona sama. Ženy, ktoré stáli tvárou v tvár smrti počas Slovenského národného povstania a museli hľadať odvahu v situáciách, ktoré si dnes nevieme ani len predstaviť. Nakoniec zažije uprostred nádherných slovenských hôr to najcennejšie – ľudskú dobrotu a spolupatričnosť. Nie veľké hrdinstvá, ale všetky tie malé skutky, ktorými dokážeš pomôcť iným, ťa urobia hrdinom. A svet lepším miestom pre život.

VYLEZ Z KARANTÉNY

Lock Down Rock Up, Veľká Británia, 11 min, 2020, r. Nico Hambleton

Jerome Mowat nás prevedie výzvami, ktorým čelil ako záchranár v prvej línii na začiatku globálnej pandémie, a lezením, ktoré bolo preňho únikom pred každodennou realitou.

SPLN

Full Moon, Nemecko, 6 min, 2019, r. Philipp Becker, Jochen Mesle, Max Kroneck, Johannes Müller

Odstavenie vlekov a zapadajúce slnko znamená pre väčšinu lyžiarov koniec dňa na svahu. Nie však pre Maxa Kronecka a Jochena Mesleho, ktorých poznáte z minuloročného oceňovaného filmu Z ľadu až pod palmy (Ice & Palms). Kým lyžiarske mestá zaspávajú, oni mieria do hôr, aby boli svedkami toho, ako sa kopce prebúdzajú v novom svetle.

IRAKLIHO LAMPÁŠ

Irakli’s Lantern, Veľká Británia, 22 min, 2020, r. Ben Page

Vysoko v gruzínskych kaukazských horách žije 78-ročný Irakli Khvedaguridze posledných 25 zím ako jediný obyvateľ najvyššie položenej dediny v Európe.

POĎME SPOLU LIETAŤ

Fly Spiti, Belgicko, 56 min, 2020, r. Benoit Delfosse

Dvaja skúsení paraglajderi sa vydajú preskúmať údolie Spiti v indických Himalájach. Thomas de Dorlodot, držiteľ viacerých svetových rekordov, si zavolá na túto expedíciu Horacia Llorensa, šesťnásobného majstra sveta vo vzdušnej akrobacii, aby spolu zistili, prečo sa ešte takmer nikomu nepodarilo zaletieť na toto miesto, kde podľa Rudyarda Kiplinga žijú bohovia. Hory siahajúce do 6 500 metrov sa tu so svojimi vysokými zasneženými vrcholmi dotýkajú oblohy a suchá, skalnatá krajina pripravila našim borcom ťažké vzdušné podmienky. Napriek všetkým týmto rizikám sa spolu s Thomasom a Horaciom vydáme za vzrušujúcimi scenériami tohto jedinečného údolia a oblohy nad ním.

Vstupné: 5€

Podujatie nájdete aj na Facebooku.