Festival ľudovej hudby a tanca Folklórna Bystrica  si pri svojom premiérovom prvom ročníku v auguste minulého roku získal veľké množstvo priaznivcov. Ako jeden z mála folklórnych festivalov tohto leta, ktoré „prežili“, sa uskutoční aj tohto roku.

Folklórna Bystrica 2020 sa koná 7. a 8. augusta na banskobystrickom Amfiteátri Paľa Bielika a milovníkov folklóru opäť poteší skvelým programom a dobrou zábavou.

Folklórna Bystrica 2019:

Prvý deň festivalu bude filmový

Prvý deň festivalu, piatok 7. augusta, bude filmový. Diváci v hľadisku amfiteátra uvidia legendárny československý dokumentárny film Zem spieva, ktorý v roku 1933 nakrútil režisér, folklorista a fotograf Karol Plicka. Tento unikátny dokument, prvý slovenský celovečerný zvukový film,  obsahuje poetické medzititulky básnika Jána Smreka. Na Filmovom festivale v Benátkach získal film Pohár mesta Benátky za réžiu (1934).

Filmový večer obohatí krátky dokumentárny film režiséra a scenáristu Ladislava Kudelku Myjavský muzikant (Československo, 1956). Dokument predstavuje ľudového umelca, primáša, speváka, tanečníka a zberateľa ľudových piesní Samka Dudíka z Myjavy (1880 – 1967). So svojimi bratmi a ďalšími hudobníkmi založil známu kapelu Dudíkovcov a spoločne s nimi vytvoril vlastný, originálny hudobný štýl, ktorý označujeme za typicky myjavský.

Piatkový festivalový večer bude výnimočný tým, že na veľkom plátne, aké je na banskobystrickom  amfiteátri, sa tieto filmové klenoty budú premietať po prvý raz. Premietanie sa začína o 21:00 h, no brány areálu amfiteátra sa otvárajú už o 19:00 h. A za nimi čakajú návštevníkov festivalu rôzne, dobroty, maškrty i trúnok, muzika a, samozrejme, nezabudnuteľné filmové zážitky. Vstupenky (4 €) sa budú predávať na mieste v deň premietania.

Pocta fujare a veľa tanca, muziky a spevu

Program druhého festivalového dňa, v sobotu 8. augusta o 17:00 h, otvoria muzikanti, folkloristi, fujaristi otec a syn Michal a Matúš Fiľovci z Banskej Bystrice a ich hostia. V programe Hej, išli chlapci išli, venovanom 15. výročiu zápisu fujary do Zoznamu svetového nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO, vystúpia fujaráši, trombitáši i speváci z Heľpy. Na pódiu amfiteátra sa stretne až dvadsaťpäť účinkujúcich!

Ďalej sa predstavia folklórne súbory UrpínPartizán z Banskej Bystrice, Podpoľanec z Detvy, Mostár z Brezna a Ľudová hudba Pokošovci zo Šumiaca.

Príde aj Čalamacha a jeho žiaci

Ako doplnil hlavný organizátor festivalu Aty Béreš, plejádu účinkujúcich na druhom ročníku Folklórnej Bystrice obohatí aj gajdošská a fujarová legenda Ľubomír Čalamacha Tatarka zo Slovenskej Ľupče. Ľubomír Tatarka hrá na gajdách už od svojich štrnástich rokov a píšťalky strúhal už v dvanástich. Potom črpáky, fujarky a neskôr aj gajdy.

Areál amfiteátra sa v sobotu otvára  o 15:00 h.  Vstupenky na sobotňajší program (v predpredaji 10 €, v deň podujatia 15 €) je možné zakúpiť si výhradne v sieti Ticketportal.

Keďže kapacita festivalu je na základe rozhodnutia Hlavného hygienika SR a Vlády SR obmedzená, neváhajte a obstarajte si vstupenky čím skôr.