Nedeľný program Festivalu Embargo, ktorý je festivalom ľudských práv, tolerancie a vzájomného porozumenia. Embargo aj vo svojom šiestom ročníku prináša zaujímavý divadelný, filmový, ale najmä diskusný program určený pre širokú verejnosť.

Druhý deň festivalu, nedeľa 8. december, je venovaný vývoju spoločensko-politickej situácie v susednom Maďarsku.

Slobodná Univerzita / Szabad Egyetem

17:00 – 18:00

Film Slobodná univerzita (Szabad Egyetem) sleduje skupinu študentov Stredoeurópskej univerzity (CEU) a ich spojencov, ako do poslednej chvíle vzdorujú proti vyhnaniu inštitúcie z krajiny a poukazujú na hodnotu akademickej slobody, ktorá je neprijateľná pre autoritárske režimy. Film prídu po prvýkrát na Slovensko predstaviť aj jeho tvorcovia a aktivisti Miriam Kanioková, sociologička, ktorá sa počas štúdia v Budapešti venovala téme presunu CEU do Viedne, a Ádám Hushegyi, ktorý súčasne pracuje pre univerzitu ako asistent programu vizuálnych štúdií. Naďalej sa zapája do menších či väčších akcií skupiny Szabad Egyetem v Maďarsku.

Kapitalks: Pocta slobodnej univerzite

18:00 -20:00

diskusia s tvorcami, ktorú organizátori pripravili v spolupráci s novinami Kapitál. V diskusnom formáte KAPITALKS: Pocta slobodnej univerzite sa bude moderátor Laco Oravec s hosťami zhovárať o akademickej slobode, a taktiež o tom, či ide v prípade vyhostenia univerzity o zlyhanie Maďarska alebo celej (strednej) Európy.

Péter Molnár

19:30 – 20:30

Večer uzavrie výnimočný hosť z Maďarska Péter Molnár s vystúpením v žánri slam poetry, angažovanou hovorenou poéziou. Péter je občiansky aktivista, spisovateľ, intelektuál a bývalý politik. Bol dokonca spoluzakladateľom pôvodne liberálnej mládežníckej strany Fidesz (1988), z ktorej v roku 1994 vystúpil z dôvodu jej príklonu k pravicovej a populistickej rétorike.