Vo štvrtok, 10. decembra v Banskej Bystrici pokračuje siedmy ročník festivalu ľudských práv, tolerancie a vzájomného porozumenia Embargo 2020. Tento rok, vzhľadom k aktuálnej pandemickej situácii, sa podstatná časť trojdňového festivalu uskutoční v online verzii.

Štvrtok 10. december – diskusia, performance, premiéra

Desiaty december je od roku 1950 Medzinárodným dňom ľudských práv  (Human Rights Day). Na festivale Embargo práve v tento deň Alexandra Demetrianová a Rado Sloboda z Amnesty International Slovensko budú v diskusii Zaostrené na ľudské práva hovoriť o ľudských právach a ich porušovaní v roku 2020. Zamerajú sa na vývoj v Poľsku, Maďarsku, Ukrajine a Bielorusku. Diskusia sa koná online na FB fanpage Záhrady a Amnesty International Slovensko (18:00 h). Viac informácií nájdete vo Facebook evente.

V online verzii sa uskutoční aj video art performance Domáci nacionalizmus, venovaná všetkým, ktorí zostali odvážne bojovať a všetkým, ktorí odvážne odišli čistiť záchody niekam inam. Koncept a realizácia: Adam Engler, produkcia/kamera: Radu C. Sticlea (19:30 h, Záhrada CNK).

Štvrtkový večer vyvrcholí premiérou inscenovaného čítania dramatickej hry bieloruského autora Andreja Kurejčika s názvom Urazení. Bielo(r)usko. Scénické čítanie je vyjadrením podpory a spolupatričnosti so spoločensko-politickou situáciou prebiehajúcou v Bielorusku a vzniklo v rámci celosvetového projektu Insulted. Belarus(sia) Worldwide Reading Project. Do tohto projektu sa zapojili umelci a divadlá z USA, Veľkej Británie, Ruska, Írska, Francúzska, Poľska, Gruzínska, Nemecka, Česka… a v novembri slovenské spracovanie Kurejičikovej hry v réžii Ondreja Spišáka uviedlo Štúdio 12 a Divadlo Jozefa Gregora Tajovského v réžii Petra Palíka. V poradí tretie scénické čítanie, ktoré bude uvedené v rámci festivalu Embargo, vzniká v spolupráci Záhrady a Akadémie umení v réžii Petry Kovalčíkovej. Scénické čítanie Urazení. Bielo(r)usko prináša festival o 20:00 h, online cez Facebook Live. Viac informácií nájdete vo Facebook evente.

Ľudskoprávny festival EMBARGO je súčasťou tematického a vzdelávacieho programu Záhrady, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.