Siedmy ročník podujatia Deň Sásovskej uhorky sa uskutoční – rovnako ako vlani, v poslednú júlovú sobotu a už tradične na ihrisku na Rudohorskej ulici (sídlisko Rudlová-Sásová).

Uhorkové popoludnie sa začne o 16.00 h rozprávkovým muzikálom Maťko a Kubko, ktorý v rámci tohtoročných sídliskových večerníčkov príde deťom zahrať Divadlo hudby z Košíc.

Hneď po skončení divadielka najznámejší sásovský uhorkár Ján Lichý z rodiny Handzo otvorí trh a zeleninové hody na siedmom Dni Sásovskej uhorky. Príde, samozrejme, v dobovom kroji a ako po minulé roky porozpráva čo to z histórie pestovania uhoriek v Sásovej a iste ponúkne aj nové zaujímavé fakty o uhorke, ktorá preslávila Sásovänov.

Nebude chýbať ani tradičný akt odovzdania Ceny – maskota sásovských uhorkárov trpaslíka Antoša, najlepšiemu pestovateľovi uhoriek. Fajnšmekrov tohto roku okrem tradičných uhorkových špecialít a produktov Lunter Alfa bio iste potešia aj koláče zo zeleniny. Bohatá bude aj obľúbená tombola, tentoraz s hlavnou cenou Kyseláčom – nádobou z glazovanej keramiky určenej na kvasenie domácich nakladaných pokrmov. Deti sa môžu tešiť na rôzne súťaže a nafukovací hrad Combo čarodej.

„Najstaršia písomná správa o pestovaní uhoriek v Sásovej, najväčšej poddanskej dedine mesta Banská Bystrica, je v Notícii Mateja Bela z roku 1736. Dokumentačné centrum Sásová k 670. výročiu prvej písomnej zmienky o Sásovej, ktoré si pripomenieme v roku 2020, pripravuje publikáciu Poklady Sásovej, kde by mala byť Sásovská uhorka podrobne zmapovaná,“ hovorí Ján Kollár, správca Dokumentačného centra Sásová (DCS).

Kým však táto kniha uzrie svetlo sveta, nenechajte si ujsť príležitosť okoštovať chýrečné sásovské uhorky na všetky možné spôsoby a najmä špecialitu – studenú uhorkovú polievku a v neposlednom rade si užiť príjemnú atmosféru letného podvečera.

Deň Sásovskej uhorky 2018 sa koná v sobotu 28. júla od 16.00 do 20.00 h na Ihrisku Rudohorská – sídlisko Rudlová-Sásová.