8. mája 2023 si pripomenieme 78. výročie ukončenia Druhej svetovej vojny v Európe. Múzeum Slovenského národného povstania sa rozhodlo usporiadať pre širokú verejnosť podujatie v areáli Pamätníka SNP.

Od 12.00 h bude múzeum otvorené bezplatne. V areáli bude navyše vysunuté pracovisko Vzdelávacieho centra Múzea SNP v rozmanitými aktivitami pre všetky vekové kategórie.

V kinosále múzea premietneme archívne filmy, ako aj film “Let domov” (začiatok o 18.00 h) o československých letcoch v RAF za účasti tvorcov filmu, ako aj dcéry veliteľa 1. čs. stíhacieho pluku Františka Fajtla, pani Jitky Režnej.

Pre rodiny s deťmi budú počas popoludnia pripravené športové aktivity armádneho klubu DUKLA, ako aj Dracula Gymu Vlada Moravčíka. Počas popoludnia stretnete aj ďalšie známe tváre Múzea SNP. Pozvanie prijali napríklad šéfkuchár Martin Kulhány, ktorý pripraví sladké dobroty, a kávu vám pripraví majster Slovenska v príprave v kategórii barista Martin Karabiňoš.

Nemali by ste si nechať ujsť tankovú bitku diaľkovo riadených modelov, či ukážky dravcov sokoliarskej skupiny Biatec. Fanúšikovia Euro suvenírových bankoviek sa môžu tešiť na vydanie novej 0 euro suvenírovej bankovky, ktorej predaj začne práve v tento deň.

Sviatočný deň ukončí koncert Vojenskej hudby Banská Bystrica o 17.00 h.