Podľa nedávnej celoslovenskej ankety je pre väčšinu z nás najväčším Slovákom generál Milan Rastislav Štefánik. V tomto roku si pripomíname sté výročie jeho úmrtia.

Júnové Stretnutia s minulosťou pod zelenou klenbou odhalia jednu z najvýznamnejších postáv slovenských dejín, Milana Rastislava Štefánika,  v novom svetle. V Thurzovom dome sa už v stredu 26. júna spoločne s historikom Michalom Kšiňanom môžete vydať po stopách Štefánikovej cesty zo slovenských kopaníc medzi najvýznamnejších svetových politikov.

Milana Rastislava Štefánika, astronóma, fotografa, vojenského letca, brigádneho generála ozbrojených síl Francúzska, diplomata a politika netreba na Slovensku, ale ani vo svete, obzvlášť predstavovať. Práve v uplynulých dňoch sa v Paríži začali prípravy na slávnostné otvorenie prvého múzea M. R. Štefánika mimo Slovenska, ktoré by mali vyvrcholiť približne o dva roky.

Michal Kšiňan o Štefánikovi prednáša aj na parížskej univerzite Sorbonne. Mnohí ho považujú za najväčšieho odborníka na generála Štefánika. Na prednáške v Thurzovom dome bude spolu s návštevníkmi hľadať odpoveď na otázku, ako sa stal zo Štefánika národný hrdina. Poukáže nielen na jeho úspechy či posmrtný život, tzv. historickú pamäť, ale aj na spôsoby a taktiky, akými si Štefánik budoval a vytváral vlastnú legendu už počas života.

„Aj Stredoslovenské múzeum, popri mnohých iných významných inštitúciách na Slovensku, chce v tomto roku vzdať hold Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. Je pre nás veľkou cťou, že pozvanie prijal práve Michal Kšiňan, naslovovzatý odborník, ktorý na slávnej parížskej Sorbonne šíri povedomie nielen o tomto slávnom Slovákovi,“ uviedol riaditeľ Stredoslovenského múzea Marcel Pecník.

Michal Kšiňan obhájil dizertačnú prácu na parížskej Sorbonne a v Historickom ústave Slovenskej akadémie vied, kde v súčasnosti pôsobí.

Okrem toho externe prednáša na parížskej univerzite, je autorom mnohých článkov a niekoľkých kníh.

Naposledy vydal vo francúzštine prvý vedecký životopis Štefánika – L’homme qui parlait avec les étoiles Milan Rastislav Štefánik, héros franco-slovaque de la Grande Guerre, ktorého slovenská verzia vyjde v septembri tohto roku.

Stretnutia s minulosťou pod zelenou klenbou, v stredu 26. júna v Thurzovom dome, sa začína o 17:00 h.

Na ďalšie rande s minulosťou sa môžete tešiť 24. júla. Archeológ Jozef Labuda bude hovoriť na tému Stredoslovenský banský región vo vrcholnom stredoveku z pohľadu archeológie.