Pôvab a históriu staroegyptských šperkov odhalí februárová prednáška v rámci cyklu Stretnutia s minulosťou pod zelenou klenbou. Uskutoční sa v stredu 26. februára v Thurzovom dome.

Cyklus Stretnutia s minulosťou pod zelenou klenbou, ktorý Stredoslovenské múzeum realizuje v spolupráci s Katedrou histórie Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela, nesie v úvode tohto roku podtitul Banskobystrická egyptologická jar. Na prednáške s názvom Staroegyptské šperky – pre krásu či ochranu? historička Renáta Rábeková odhalí pôvab a históriu staroegyptských šperkov.

V starovekom Egypte šperky neboli len výsadou majetných obyvateľov. Takmer každý Egypťan sa zdobil aspoň drobným amuletom. Od jednoduchých ozdôb z prírodných materiálov – rastlín, kostí, kameňov, dreva či mušlí, sa staroegyptské šperky vyvinuli do nádherných prepracovaných tvarov. Mnohé zo spracovávaných materiálov boli vďaka svojej vzácnosti a nedostupnosti na území Egypta veľmi žiadané a niektoré z nich sa dovážali z ďalekých krajín. V období Starej ríše (približne 2700 – 2180 pred Kristom) bolo napríklad striebro vzácnejšie ako zlato, keďže to si vedeli Egypťania zabezpečiť najmä z vlastných zdrojov.

„Počas tisícročí sa móda, samozrejme, menila. Niektoré druhy šperkov úplne vymizli, iné zmenili účel využitia. Egypťania sa taktiež inšpirovali novinkami a v neskorších obdobiach niektoré vzory šperkov preberali aj od iných národov, o čom svedčia archeologické nálezy. Práve tie nám, okrem vyobrazení šperkov na stenách chrámov a hrobiek, poskytujú mnoho informácií ale aj zaujímavých kontextov. Najznámejšie nálezy staroegyptských šperkov pochádzajú z hrobky panovníka Tutanchamona. Existujú však ďalšie, nemenej krásne nálezy šperkov, o ktorých si v prednáške povieme viac,“ hovorí historička Renáta Rábeková, členka správnej rady Nadácie Aigyptos, ktorá sa zameriava na starovekú históriu Egypta a Blízkeho východu.

Renáta Rábeková sa zúčastnila už niekoľkých dokumentačných expedícií v Egypte. Od roku 2014 je členkou poľsko-slovenského tímu, ktorý skúma archeologickú lokalitu Tell el-Retábí. Na stretnutí s minulosťou v stredu 26. februára o 17:00 h v Thurzovom dome bude hovoriť aj o tom, či sa starovekí Egypťania zdobili šperkmi iba pre ich krásu, alebo to bola pre nich najmä dôležitá symbolika ako aj o ochranných prvkoch, ktoré konkrétny šperk predstavoval, ale tiež o tom aké druhy šperkov boli v móde a kde sa získavali drahé kamene a kovy na ich výrobu, aké materiály boli najobľúbenejšie a ktoré techniky sa využívali pri ich výrobe.

Ďalšie rande s minulosťou sa uskutoční 25. marca a jeho témou budú Staroegyptské poklady slovenských múzeí – tajomstvo faraónovho miláčika.